SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Je to oficiálne: Čína a Rusko budú spolupracovať na výstavbe vesmírnej stanice

Americká vesmírna agentúra bude mať na obežnej dráhe Mesiaca zaujímavú konkurenciu.

Vyzerá to tak, že americká vesmírna agentúra, NASA, bude mať na obežnej dráhe Mesiaca silnú konkurenciu, píše portál Daily Mail.

Čína totiž potvrdila, že bude spolupracovať s Ruskom na výstavbe novej vesmírnej stanice na Mesiaci. Vyjadrenie prišlo 28. januára. Už v minulosti vyjadrili obe krajiny záujem o návštevu našej prirodzenej družice, ako aj záujem spolupracovať na nových projektoch. Vesmírna stanica by mala byť postavená do roku 2035 a bude priamou konkurenciou pripravovanej stanice NASA, Lunar Gateway.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírna stanica americkej vesmírnej agentúry hrá dôležitú úlohu v nadchádzajúcom programe Artemis. Tá by totiž mala slúžiť ako bod, z ktorého sa astronauti môžu jednoducho vydať na povrch Mesiaca. Konkurenčná stanica sa bude volať Medzinárodná lunárna výskumná stanica a podľa plánov pôjde o trochu väčší projekt, ako Lunar Gateway.

Nejde totiž len o vesmírnu stanicu, ale aj základňu na povrchu Mesiaca. K tomu Rusko a Čína pridávajú ešte niekoľko výskumných roverov. Prvým krokom bude vybudovanie základnej infraštruktúry. To zahŕňa rôzne systémy pre energiu, komunikáciu a podporu života. Projekt ostáva otvorený aj pre iné krajiny, ktoré by sa chceli do spolupráce zapojiť.

Oznámenie spolupráce týchto dvoch veľmocí je prirodzeným vyvrcholením memoranda o porozumení, ktoré krajiny medzi sebou podpísali v marci minulého roku. V memorande sa písalo, že sa obe krajiny zapoja do multidisciplinárnych vedeckých prác. Pred podpísaním memoranda s Čínou sa ruský Roscosmos zaujímal aj o možnosť pracovať s NASA. V roku 2017 bola podpísaná dohoda s americkou vesmírnou agentúrou, ktorá priniesla Rusko do programu stanice Lunar Gateway.

Čo sa bude diať ďalej?

Dohoda ale nemala pevné základy a v roku 2021 sa Roscosmos už oficiálne vyjadril, že z programu Lunar Gateway odchádza. Nasledovalo vytvorenie dohody s Čínou, ktorá dúfa, že sa jej podarí dostať svojich astronautov na Mesiac najneskôr do roku 2030.

Ide o trošku skorší termín, než sa pôvodne predpokladalo. Odborníci počítali s tým, že Čína najskôr vyšle na povrch Mesiaca niekoľko roverov a sond. Let s ľudskou posádkou očakávali až o pár rokov neskôr. Čína ale v poslednej dobe rozbieha svoj vesmírny program. Krajina naplánovala ďalšie tri misie na Mesiac, Chang’e 6, 7 a 8. Tie začnú postupne štartovať od roku 2024.

Rusko a Čína doposiaľ pracovali na individuálnych vesmírnych programoch. Ich spolupráca prináša zaujímavú konkurenciu pre americkú vesmírnu agentúru. Je možné, že s novým záujmom o Mesiac už čoskoro odštartujú nové vesmírne preteky, aj keď podľa niektorých sa už dávno začali. Každopádne na to, ako bude vesmírna stanica Ruska a Číny vyzerať si ešte počkáme. Ambície im ale uprieť nemožno a ak sa ich plány podaria, ich Medzinárodná lunárna výskumná stanica by mohla byť väčším projektom, ako Lunar Gateway.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close