Je Temu spyware alebo nie? Spoločnosť sa vyjadrila k závažným obvineniam
Spoločnosť Temu nedávno čelila obvineniam z porušovania súkromia užívateľov aj žalobe. Ako znie oficiálne vyjadrenie spoločnosti?
V posledných týždňoch sa na titulkách objavilo online trhovisko Temu niekoľkokrát. Začalo sa to zisteniami bezpečnostnej spoločnosti Grizzly Research, ktorá opísala aplikáciu ako jeden z najhorších spywarov, ktoré sa voľne šíria na trhu. Nasledovala žaloba, ktorá sa pridŕžala týchto zistení a objavili sa aj správy o tom, že nakupovanie z Temu a podobných obchodov už čoskoro zdražie.
Temu, Shein a ďalšie obdobné čínske obchody ponúkajú obrovské množstvo tovaru za nízke ceny a buď úplne bezplatnou alebo lacnou dopravou. Ako však poukázal portál Wired, čínske obchody len na jednej objednávke prerobia približne 30 dolárov, čo už nie je malá suma, hlavne pri tak obrovskom počte objednávok.
Všeobecne už dlho experti poukazovali na to, že biznis model čínskych obchodov je neudržateľný, no z nejakého dôvodu tieto obchody nielenže dlhodobo fungujú, no ich popularita rastie a ľudia z nich objednávajú čoraz častejšie.
Temu ako spyware
Bezpečnostní experti z Grizzly Research ako prví upozornili na to, že sa Temu správa ako spyware bežne používaný kyberzločincami. Zbiera naozaj neprimerané množstvo dát, vie prakticky o všetkom, čo v smartfóne robíte, napríklad si vie prečítať aj vaše správy.
Temu sa dokáže vyhnúť bezpečnostným kontrolám cez “krypticky pomenovanú funkciu”, tvrdia bezpečnostní experti z Grizzly Research. Táto funkcia nie je viditeľná pre bezpečnostné kontroly pred alebo počas inštalácie aplikácie. Podľa ich názoru táto funkcia dokáže kompletne zmeniť správanie celej aplikácie. Užívateľ o tom samozrejme nevie a nedokáže tomu zabrániť.
Neprehliadni
Na základe týchto zistení podal na Temu žalobu aj arkansaský generálny prokurátor, Tim Griffin. V žalobe uviedol, že Temu je “nebezpečný malvér, ktorý tajne speňažuje široké spektrum užívateľských dát”.
Temu sa vyjadrilo k obvineniam zo špehovania a žalobe
Pred pár dňami nás kontaktovala spoločnosť Temu. Tá nám priniesla oficiálne vyjadrenie spoločnosti na arkansaskú žalobu a aj na obvinenia zo špionáže.
“V Temu je ochrana súkromia užívateľa jedným z našich základných princípov. Sme vždy transparentní v tom, ako používame užívateľské dáta na udržiavanie platformy a vylepšovanie užívateľského zážitku. Zbierame minimálne množstvo informácií na to, aby sme mohli vybavovať objednávky, doručiť zásielky a spracovať platby, komunikovať s užívateľom o jeho objednávkach, našich produktoch a iných veciach, ktoré by ho mohli zaujímať. Popri tom používame dáta na personalizáciu nákupného zážitku užívateľa a odporúčanie produktov,” vyjadril sa hovorca Temu pre náš web.
Hovorca ďalej uviedol, že ak existuje šanca, že spoločnosť použije užívateľské dáta na špecifický účel, potom Temu o tomto fakte jasne informuje užívateľov. Praktiky aplikácie Temu ohľadom ochrany súkromia sa držia prísnych štandardov App Store a Google Play.
Bezpečnostné praktiky aplikácie Temu boli podľa hovorcu nezávisle hodnotené rovnako prísnymi globálnymi štandardmi, ktoré zaviedli organizácie OWASP a MASVS. Rovnako pravidelne pozýva “etických hackerov”, aby sa pokúsili nájsť slabiny v aplikácii. Tým Temu znižuje riziko, že by v budúcnosti došlo k prelomeniu aplikácie.
Čo sa žaloby arkansaského generálneho prokurátora týka, tam Temu nezmenila svoje vyjadrenie. Spoločnosť sa proti obvineniam bude stále tvrdo brániť.
“Sme prekvapení a sklamaní z úradu arkansaského generálneho riaditeľa, ktorý podal žalobu bez akéhokoľvek nezávislého vyšetrovania. Obvinenia v žalobe sa zakladajú na dezinformáciách, ktoré kolujú online priestorom a nie sú podložené reálnymi dôkazmi. Kategoricky odmietame obvinenia a budeme sa usilovne brániť,” uviedol hovorca Temu vo vyjadrení pre náš web.
Na čínske obchody si posvieti aj EÚ
Zatiaľ je priskoro hovoriť o žalobe, ktorá bola len pred pár dňami podaná. Nech ale dopadne akokoľvek, po prstoch chce Temu a ďalším podobným čínskym obchodom klepnúť aj Európska únia. Podľa zdrojov portálu Financial Times pripravuje legislatívu, ktorá by mala uvaliť clá na lacný tovar z Číny z platforiem ako sú Temu, Shein a ďalších. Údajne plánuje zrušiť 150 € eurovú hranica, pod ktorou je možné tovar do Európy priniesť bez toho, aby prešiel colným konaním. Len pre zaujímavosť, podľa aktuálnych dát, sa v uplynulom roku colnému konaniu vyhlo približne 2,3 miliardy položiek.
Tento návrh by mohol prísť ešte do konca tohto mesiaca. Nevieme však s istotou povedať, či sa tak stane alebo nie.
Komentáre