Je temná hmota skutočná, alebo sme zle pochopili gravitáciu okolo nás?

Temná hmota je jednou z najväčších záhad vesmíru.

titulka temná hmota
Zdroj: pixabay.com(AlexAntropov86)

Temná hmota je jednou z najväčších záhad vesmíru a už niekoľko rokov vyvoláva medzi astronómami a fyzikmi vášnivé debaty. Otázka, ktorú sa obe strany snažia vyriešiť je nasledovná: Je temná hmota skutočná, alebo je to len gravitácia, ktorej správanie úplne nechápeme? Problému sa venuje portál SciTech Daily.

V roku 2016 prišiel Holanďan, Erik Verlinde, s teóriou, ktorú nazval teória druhého druhu: vystupujúca gravitácia. Vo svojom výskume potláčal limity pozorovaní temnej hmoty do neznámych vonkajších regiónov galaxie. Počas toho prehodnocoval niekoľko modelov temnej hmoty a alternatívne teórie, vysvetľujúce gravitáciu. Verlinde študoval gravitáciu 259-tisíc izolovaných galaxií. Tieto pozorovania ukazujú veľmi blízke prepojenie gravitácie, ktorú vytvára normálna hmota a tej, ktorú vytvára temná hmota. Jeho výsledky poukazujú na to, že temná hmota môže byť naozaj skutočná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Temná hmota je neviditeľnou látkou, ktorá môže držať galaxie po kope. Vedci nevedia, z čoho je temná hmota zložená, pretože nereaguje z ničím vo vesmíre. Pre vedcov je táto záhadná hmota neviditeľná, no všímajú si, ako vplýva gravitácia temnej hmoty na všetko okolo. Vplyv temnej hmoty možno vidieť v mnohých prípadoch. Svetlo hviezd sa ohýba pod gravitáciou, ktorá prichádza z neviditeľného zdroja, alebo sa hviezdy pohybujú rýchlejšie, ako by mali. Temná hmota však môže ovplyvniť aj pohyb celých galaxií.

Záhada temnej hmoty

Vedci vedia, že to čo pozorujú v rôznych prípadoch, je výsledok dodatočnej gravitačnej sily. Otázka stále ostávala, že či vychádza gravitácia z neviditeľnej temnej hmoty, alebo sú naše zákony gravitácie zle pochopené. Nový výskum sa na problém pozrel podobnou metódou, akú použil Verlinde v roku 2016.Vo svojej štúdii totiž zmerali hodnotu, ktorú nazvali Radial Acceleration Relation. Ide o pomer gravitácie, ktorú očakávajú na základe viditeľnej hmoty a gravitácie, ktorá sa nachádza v galaxii. Inými slovami, tento výskum ukáže, koľko nadbytočnej gravitácie sa v galaxii nachádza.

Závery nového výskumu naznačujú, že problematiku temnej hmoty je možné jednoduchšie vysvetliť pomocou temnej hmoty, ako neviditeľných častíc, než ako alternatívny model gravitácie.

Aj napriek tomu debata ostáva stále otvorená. Nový výskum je však obrovským krokom dopredu. Tímu sa podarilo objaviť rozdiely medzi gravitáciou v dvoch typoch galaxií a model, ktorý rozdiely dokáže lepšie vysvetliť môže byť ten správny. Zároveň vedci podotýkajú, že okolo galaxií sa môžu nachádzať oblaky horúceho plynu, ktorým sa musí venovať patričná pozornosť.

Vedci dodávajú, že sa nachádzame v bode, kedy dokážu astronómovia presnejšie zistiť prebytočnú gravitačnú silu, ako množstvo viditeľnej hmoty. Podľa nich by sa malo najprv zistiť množstvo hmoty v oblakoch okolo galaxií a až potom môžu pokročilé teleskopy pracovať na vyriešení záhady temnej hmoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre