Je temná energia len ilúziou? Naše doterajšie znalosti možno neboli správne, naznačujú vedci

Vedci z inštitútu SISSA naznačujú, že jedna z najtestovanejších teórií môže byť nesprávna.

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

Astronómovia vedia koľko temnej energie sa vo vesmíre nachádza len preto, lebo táto záhadná energia ovplyvňuje expanziu nášho vesmíru, no viac o nej nie je známe. Vesmír je podľa odhadov tvorených zo 68% temnou energiou, no je to naozaj tak? Existuje možnosť, že by sa astronómovia mýlili?

Štúdia zo SISSA ponúka alternatívny pohľad na problém temnej energie, ktorý prekvapivo temnú energiu vôbec nepotrebuje, píše Tech Explorist. Podľa autorov štúdie je totiž temná energia ilúziou a na riešenie jednej z najväčších záhad kozmu potrebujú vedci upraviť teóriu relativity. Ich štúdia pozostávala z niekoľkých simulácií zlučujúcich sa neutrónových hviezd. Vedci ale pracovali s modifikovanými verziami Einsteinovej teórie relativity tak, aby dokázali napodobniť správanie temnej energie

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neutrónové hviezdy sú objekty s extrémnou hustotou a jedny z najexotickejších objektov vo vesmíre po čiernych dierach. Môžu mať hmotnosť niekoľkých Sĺnk, pričom ich priemer nemusí presiahnuť 20 km. Neutrónové hviezdy vznikajú po zániku masívnejších hviezd a predstavujú záverečné štádium ich vývoja.

Simulácie umožnili vedcom porovnať pôvodnú teóriu relativity s modifikovanými verziami. Autori štúdie zatiaľ zbierajú potrebné dáta, no veria, že záhadu temnej energie môžu pomocou nich raz a navždy vyriešená.

„Existencia temnej energie môže byť ilúziou. Zrýchlená expanzia vesmíru môže byť spôsobená doteraz neznámou modifikáciou všeobecnej relativity,“ vyjadril sa Enrico Barausse, astrofyzik zo SISSA.

Exotické prostredie pre štúdiu nových teórií gravitácie

Pri kolízii neutrónových hviezd vzniká pokrivenie časopriestoru a výrazné gravitačné vlny. Vytvorí sa teda prostredie, v ktorom by mohli vedci svoju hypotézu otestovať. Vedci dúfajú, že získajú možnosť študovať gravitáciu a Einsteinovu teóriu relativity v novom svetle. Vo svojej práci sa autori štúdie spojili s ďalšou univerzitou a vytvorili prvú simuláciu zlučujúcich sa neutrónových hviezd, podľa teórie modifikovanej gravitácie.

Vytvoriť simuláciu takéhoto druhu ale vôbec nie je jednoduchou úlohou, ako naznačujú autori štúdie. Takéto simulácie totiž ukazujú nelineárny druh problému, na ktorého riešenie treba mimoriadnu výpočtovú silu. Najvýkonnejšie superpočítače na svete sa s takouto simuláciou budú trápiť niekoľko mesiacov. Až donedávna išlo o neprekonateľnú prekážku, no s príchodom prvej simulácie sa vedci dostali k naozaj zaujímavým výsledkom.

Hypotéza „temnej gravitácie“, ako vedci modifikovanú teóriu relativity nazývajú, dokáže vysvetliť dáta z detektorov gravitačných vĺn rovnako dobre, ako temná energia. Rozdiely medzi temnou energiou a temnou gravitáciou sú mimoriadne jemné, no podľa vedcov ich budú môcť inštrumenty ďalšej generácie zachytiť. Jedným z nich by mohol byť pripravovaný Einstein telescope v Európe alebo Cosmic Explorer v Spojených štátoch amerických. Vďaka týmto nástrojom by v budúcnosti mohli astronómovia pomocou gravitačných vĺn rozlíšiť temnú energiu a temnú gravitáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre