SpravodajstvoVeda a výskum

Je situácia vážnejšia, než sme mysleli? Grónske ľadovce sa roztápajú bleskurýchlym tempom!

Klimatické modely až donedávna neponúkali presnú predstavu o tom, čo sa deje s ľadovcami v Grónsku. Situácia je horšia, tvrdí nová štúdia.

Globálne otepľovanie so sebou prináša radu zmien, ktoré nie sú pre našu planétu najlepšie. Ohrozuje nás napríklad aj roztápanie grónskych ľadovcov, ktoré prebieha oveľa rýchlejšie, než sa spočiatku predpokladalo.

Vo svojom novom výskume vedci z University of Texas vytvorili počítačový model, ktorý by im umožnil lepšie pochopiť situáciu, ktorá sa momentálne deje. Svoj výskum zamerali hlavne na tie typy ľadovcov, ktoré sa s oceánom stretávajú pod ostrým uhlom. Výsledky ich práce sa zhodujú s pozorovaniami ľadovcov na Aljaške a naznačujú, že aj tie grónske sa roztápajú stokrát rýchlejšie, než sa spočiatku predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pochopenie týchto dejov je základom pre vytvorenie spoľahlivého modelu celkového globálneho otepľovania.

„Až donedávna sme roztápanie ľadovcových frontov zakladali na tom, čo sa momentálne deje na Antarktíde. Tam sú však podmienky úplne odlišné,“ vyjadrila sa Kristin Schulz, vedúca štúdie.

Nové modely by preto mohli vedcom poskytnúť o niečo presnejší pohľad na globálne klimatické zmeny. S globálnym otepľovaním sa totiž nesie aj riziko dvihnutia vodných hladín, čo by mohlo ohroziť pobrežné komunity. Roztápanie ľadu v Grónsku je pomerne dobrým indikátorom toho, ako sa bude hladina morí a oceánov správať.

Situácia v Grónsku a na Aljaške

Ľadovcový systém v Grónsku sa totiž považuje za druhý najväčší na svete a pokrýva približne 80% tejto krajiny. Pred 125-tisíc rokmi sa grónsky ľad rozpustil úplne a ak by táto situácia nastala opäť, hladina morí by sa zdvihla až o šesť metrov.

„Celé roky sme odhadovali rýchlosť roztápania ľadu v Grónsku na základe toho, čo sa dialo na Antarktíde. Nevedeli sme, či je to správne alebo nesprávne, no naše možnosti boli obmedzené. Teraz sa objavuje čoraz viac dôkazov o tom, že sa podľa tradičných modelov rozpúšťa ľad oveľa pomalšie, než v skutočnosti,“ tvrdí Schulz.

Schultz a jej vedecký tím preto museli nájsť iný spôsob, ako sa dopracovať k správnemu výsledku. Do svojho nového modelu preto zakomponovali jedinečnú fyziku grónskych ľadovcových frontoch a následne model „nakŕmili“ najnovšími pozorovaniami.

O podobný pokus sa Schulz pokúsila pred štyrmi rokmi. V rámci predchádzajúcej vedeckej štúdie poslala robotické kajaky s oceánografickými senzormi na vzdialenosť 400 metrov od aljašského ľadovca LeConte. Do tejto vzdialenosti sa ľudia neodvážili vstúpiť. Podarilo sa jej získať unikátne dáta, ktoré poukazovali na závažnú vec.

Ľadovec LeConte sa rozpúšťal stokrát rýchlejšie, než to naznačovali modely. S týmito dátami sa Schultz spojila s ďalšími výskumníkmi a spoločne sa rozhodli vypracovať oveľa presnejší model. Rovnaké výsledky vedci pozorovali aj v Grónsku, v tomto prípade však museli zohľadniť aj ostrý spád samotných ľadovcových frontov. Aj v tomto prípade sa ľadovce roztápajú stokrát rýchlejšie.

Klimatické modely sú pre nás mimoriadne dôležité, hlavne uprostred globálneho otepľovania a klimatických zmien. V záujme vedcov by preto malo byť čo najpresnejšie zostrojenie modelov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close