Je pravda, že NASA minula milióny dolárov aby vytvorila vesmírne pero, zatiaľ čo Rusi používali ceruzky?

Populárny mýtus v sebe ukrýva drobné zrniečko pravdy

vyvinutie pera ktore funguje vo vesmire NASA
Zdroj: Pixabay.com (SvenBachstroem)

Jeden zo známych vesmírnych mýtov hovorí o tom, že v počiatkoch vesmírneho cestovania minula americká vesmírna agentúra NASA milióny amerických dolárov na vývoj pera, píšuceho vo vesmíre, zatiaľ čo Rusko používalo ceruzky. Koľko pravdy sa však v tomto príbehu nachádza?

V prvom rade treba spomenúť, že bežné guľôčkové pero v stave beztiaže nefunguje. Prečo? Atramentová náplň sa spolieha na zemskú gravitáciu, ktorá ťahá atrament smerom dole. Následne sa dostane na drobné kovové teliesko, ktoré prenesie atrament na papier. Guľôčkové teleso zároveň vytvára v pere podtlak, aby sa dovnútra nedostal vzduch a atrament sa nevysušil. Samotná funkčnosť pera sa spolieha na prítomnosť gravitácie, tým pádom bez nej nebude atrament tiecť tak ako má. Téme sa venuje aj YouTube kanál Today I Found Out.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potreba lepších písacích potrieb

To viedlo ku vzniku obľúbeného mýtu, že američania minuli milióny (pozn. redakcie: isté zdroje uvádzajú aj miliardy) amerických dolárov, zatiaľ čo si Rusi zo sebou brali ceruzky. Ide o mýtus, ktorý je z väčšej časti vymyslený. Je pravda, že v začiatkoch vesmírneho objavovania používal Sovietsky zväz ceruzky, ale rovnako na tom bola aj Amerika. Avšak rýchlo sa zistilo, že ceruzky nie sú bezpečným nástrojom vo vesmírnom prostredí.

Ceruzka sa môže štiepiť a tým pádom zaplniť kabínu vesmírneho modulu drobnými úlomkami dreva. Citlivá je rovnako aj uhlíková tuha, ktorá sa môže zlomiť, avšak drobné čiastočky sa odlupujú napríklad aj pri písaní. Rýchlo sa zistilo, že používanie ceruziek by mohlo vyústiť v požiar. Preto potrebovali astronauti vhodnú alternatívu.

Vesmírne pero
Zdroj: Wikipedia

Vesmírne pero bolo nakoniec vytvorené, avšak NASA, ani ruská vesmírna agentúra naň neminuli ani cent. Zaujímavosťou je, že NASA investovala do písacích potrieb nemalé peniaze, avšak išlo o špeciálne navrhnutú ceruzku, nie pero. V roku 1965 zaplatila NASA približne 4-tisíc dolárov, len za 34 špeciálne navrhnutých ceruziek.

Vývoj vesmírneho pera sa dnes spája s americkou vesmírnou agentúrou, avšak za jeho vývoj môže súkromný sektor. Konkrétnejšie to bol Paul C. Fisher, so svojou spoločnosťou Fisher Pen Company. Táto spoločnosť minula niečo cez milión dolárov, aby vytvorili funkčný model vesmírneho pera. Vymysleli systém natlakovaného dusíka, ktorý pomáhal vytlačiť von špeciálny, gélovitý atrament a tým pádom umožniť astronautom používať pero vo vesmíre. Do roku 1965 mala spoločnosť patent a aj prvé vesmírne pero.

Nakoniec ho predával za cenu 2.39 dolárov za kus. Keďže jeho pero používali astronauti vo vesmíre, znamenalo to pre spoločnosť dobrú reklamu a vesmírne pero si môžete zakúpiť aj dnes. Cena sa pohybuje okolo 22 libier (pozn. redakcie: 24€).

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre