Je použitie VPN legálne? V týchto krajinách sveta svoju VPN službu rozhodne nepoužívaj
VPN služby napomáhajú pri ochrane súkromia na internete. V niektorých krajinách sveta však môžeš naraziť na legislatívne obmedzenia.
Používanie VPN služby, teda virtuálnej privátnej siete, môže významne zvýšiť bezpečnosť v online priestore a tým ochrániť najmä citlivé osobné údaje používateľov. Tento stále populárnejší druh aplikácii však prináša aj ďalšie výhody, pričom jednou z najvyužívanejších je rozhodne obchádzanie geografických obmedzení a regulácií zo strany jednotlivých štátov. Takéto obchádzanie pravidiel a obmedzení sa rozhodne nemusí páčiť úplne všetkým štátnym regulátorom naprieč celým svetom. Zrejme nikoho neprekvapí, že vybrané krajiny sveta práve kvôli takémuto správaniu používateľov siahli aj po legislatívnych reštrikciách, ktoré používanie VPN služieb obmedzujú alebo regulujú. Aké krajiny teda považujú použitie VPN služby za ilegálne alebo ich použitie na svojom území výrazne obmedzujú?
Ilegálnosť, obmedzenia a blokovanie prístupu
Istú formu obmedzení použitia VPN služieb nájdeme hneď v niekoľkých krajinách sveta, pričom na zozname sa nachádzajú aj pomerne známe dovolenkové destinácie. Samotné obmedzovanie VPN služieb je však vo väčšine krajín rozdielne a nie vždy je súčasťou legislatívy danej krajiny. Krajiny s reštrikciami ohľadom VPN služieb tak môžeme zaškatuľkovať do 3 rozdielnych kategórií.
Neisté pravidlá
Legislatíva v krajinách, kde je použitie VPN služieb obmedzované, nemusí byť naklonená práve priamo proti použitiu VPN služby. Vybrané krajiny sveta totižto môžu použitie VPN služby obmedziť aj nepriamo, napríklad cenzorskými zákonmi. V takýchto krajinách tak môžu byť VPN služby zablokované v rámci nastavených cenzorských pravidiel a zákonov, prípadne je ich využitie riskantné a nie je úplne jasné, aké postihy môžu nastať pri obchádzaní cenzúry a obmedzení. Medzi krajiny s neistými pravidlami pre použitie VPN služieb patria tieto krajiny:
- Bahrajn
- Egypt
- Kuba
- Líbya
- Severná Kórea
- Sýria
- Vietnam
Blokovanie prístupu
Často využívaným spôsobom je priame blokovanie VPN služieb, teda samotných serverov takýchto poskytovateľov. Dané krajiny tak nepovažujú samotné použitie VPN služby za ilegálne, ale jednoducho obmedzujú prístup ku takýmto sieťam alebo tlačia na poskytovateľov internetu v danej krajine ku tomu, aby prístup ku takýmto vzdialeným serverom blokovali. Spôsob obmedzovania v jednotlivých krajinách na zozname nižšie sa však líši prípad od prípadu. Niektoré krajiny sa iba snažia o blokovanie, prípadne hádžu zodpovednosť práve na poskytovateľov internetu. Iné zase sofistikovanými spôsobmi automatizovane blokujú IP adresy a porty vzdialených serverov. V krajinách na zozname nižšie tak buď použitie VPN služby vôbec nie je možné kvôli blokovaniu, alebo má výrazné obmedzenia, napr. čo sa týka prístupu ku zahraničným stránkam alebo blokovanému obsahu.
- Mjanmarsko
- Turecko
- Uganda
- Venezuela
Ilegálnosť
Najsilnejšou zbraňou jednotlivých krajín pri blokovaní VPN služieb je rozhodne legislatíva, namierená či už na poskytovateľov alebo bežných používateľov takýchto služieb. Samotné legislatívne rámce sa naprieč krajinami odlišujú, no samotné použitie VPN služby možno považovať za ilegálne. V niektorých prípadoch sa jedná o odstrašujúcu legislatívu, pričom iné krajiny používajú aj sofistikované techniky pre blokovanie jednotlivých služieb. Legislatívci v týchto krajinách využívajú aj rôzne licencie pre VPN poskytovateľov. V takomto prípade sa však jedná o štátom kontrolovaných poskytovateľov, ktorí sa musia držať pravidiel stanovených legislatívou. Medzi krajiny využívajúce legislatívne obmedzenia samotných VPN služieb patria tieto krajiny:
Neprehliadni
- Bielorusko
- Čína
- Irán
- Irak
- Omán
- Rusko
- Turkmenistan
Kde je teda použitie VPN legálne?
VPN služby je teda možné používať vo všetkých krajinách sveta mimo vyššie uvedených zoznamov, prípadne aj v krajinách na zoznamoch vyššie no s výraznými obmedzeniami. Väčšina krajín sveta ku blokovaniu služieb zatiaľ neprispela, čo zrejme neprekvapí. Obmedzovanie VPN služieb ide častokrát ruka v ruke s cenzúrou internetu, ktorá v našich končinách chvalabohu zatiaľ nehrozí.
Pochopiteľne, aj v krajinách bez akýchkoľvek obmedzení nemožno využívať VPN služby na ilegálne aktivity, či už v našich končinách alebo v zahraničí. Najmä v zahraničí si teda dávať pozor aj na legislatívu týkajúcu sa blokovania prístupu k určitému obsahu alebo cenzúry. Dobrým ilustračným príkladom je obľúbená destinácia Slovákov, Spojené arabské emiráty. V tejto krajine je napr. výrazne prečesaný obsah na platforme Netflix, čo by mohlo lákať na použitie VPN služby. Zákony v danej krajine však tento spôsob obchádzania prístupu ku zablokovanému obsahu považujú za ilegálne. Pri cestovaní do krajín mimo zoznamov vyššie sa tak použitia VPN služieb báť nemusíte, no určite treba legislatívu jednotlivých krajín monitorovať.
Komentáre