SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné, aby ľudstvo žilo na energii zo Slnka? Na akom princípe fungujú solárne panely?

Slnečná energia je čistým, obnoviteľným zdrojom energie, no musíme prekonať ešte veľa prekážok

Naša Zem dostáva od Slnka naozaj obrovské množstvo energie, ktoré sa rovná 173-tisícom terawattov. Toto množstvo energie je približne 10-tisíc násobne vyššie, než je energetická spotreba všetkých ľudí na planéte. Je možné, aby sme v budúcnosti využívali jedine solárnu energiu?

Ak by sme chceli pokryť energetické potreby ľudstva na jeden rok, stačilo by nám množstvo energie, ktoré dopadne na Zem za dve hodiny, píše portál Science Focus. Momentálne poznáme dva hlavné spôsoby, ako možno solárnu energiu zachytiť. Prvou možnosťou sú solárne panely, ktoré pretvárajú svetlo na elektrinu. Druhou je termálna energia, ktorá pretvára solárnu energiu na teplo.

V solárnych paneloch sa nachádzajú solárne články, ktoré majú veľkosť tácky. Solárne články sú zložené z dvoch tenkých častí materiálu, ktorým vo väčšine prípadov býva kremík. Tieto dva kusy majú protichodné elektrické náboje. Keď Slnko zasvieti na článok, fotóny „vyhodia“ elektróny z atómov kremíka, čo sa označuje ako fotoelektrický efekt. Prúd vykopnutých elektrónov vytvorí elektrickú energiu.

Ak chceme získať teplo, spravidla sa používajú zrkadlá, alebo šošovky, ktoré koncentrujú slnečné svetlo na vodu, alebo inú kvapalinu. Slnečné svetlo následne vodu ohrieva. Teplá voda, ktorá týmto procesom vzniká sa používa v domácnostiach, alebo na poháňanie turbíny a výrobu elektriny.

Budúcnosť vo výrobe energie?

Solárna energia má však jednu veľkú nevýhodu a to, že ju môžeme využívať jedine cez deň. Ak chce mať ľudstvo neustály prístup k elektrine, solárna energia sa musí využívať spolu s inými zdrojmi energie, alebo byť niekde uschovaná. Zároveň však ide o čistý a obnoviteľný spôsob výroby energie a mohla by hrať hlavnú úlohu v budúcnosti ľudstva. V nasledujúcom desaťročí sa predpokladá, že sa naša schopnosť využívať solárnu energiu strojnásobí.

Momentálne by sa ľudstvo nemohlo spoľahnúť výhradne na solárnu energiu. Problémom je, že niektoré oblasti Zeme majú viac slnečného svetla, ako iné. Solárna energia je tiež nekonzistentná. Ak je nebo plné oblakov, získame menej energie, ako počas jasných dní. Aby sa ľudstvo v budúcnosti mohlo spoľahnúť na Slnko, ako jediný zdroj energie, muselo by vymyslieť, ako dostať elektrinu zo slnečnejších oblastí tam, kde veľa svetla nemajú. Zároveň je nutnosťou prísť na spôsob výroby lepších solárnych panelov. V súčasnosti dokážu najlepšie solárne panely premeniť len 46% slnečného svetla na elektrinu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close