Je cena za Netflix u nás vyššou v porovnaní s okolitými krajinami? Pozrite sa, čo stojí Netflix u našich susedov

Platíme za Netflix viac v porovnaní s krajinami na okolí? Pozrite sa, čo stojí Netflix u nás, v Česku, Maďarsku, Ukrajine, Poľsku a v Rakúsku.

Netflix cena predplatneho
Zdroj: Vosveteit.sk (úprava)

Niekoľko dní dozadu zaplavili média informácie ohľadne zvyšovania cien predplatného v službe Netflix. Našťastie, aspoň  nateraz, cena predplatného sa nezvyšovala v našom regióne, ale naprieč USA a Kanadou. Zvýšenie predplatného bolo na úrovni o 1 až 2 dolárov. Rovnako treba uviesť, že od roku 2015 cena predplatného bola v daných regiónoch zvýšená 4-krát. Prejdime však teraz k nášmu regiónu a k okolitým krajinám.

Čo stojí predplatného u nás a v okolitých krajinách?

Netflix ponúka 3 základné balíky. Prvým je Basic, ktorý u nás stojí 7,99€. Potom Štandard, ktorý stojí 9,99€. Najdrahším je balík Premium, ktorý stojí 11,99€. Medzi týmito balíkmi je niekoľko rozdielov, najmä však v kvalite obrazu. Zatiaľ čo najlacnejší balík ponúka rozlíšenie len 852×480, tak stredný ponúka rozlíšenie 1920 x 1080 bodov a plán Premium ponúka rozlíšenie do 4096×3112. Okrem iného sa programy medzi sebou líšia i počtom aktívnych zariadení, na ktorých môžeme v jednom momente sledovať obsah (1-2-4).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pýtali ste však niekedy na to, či neplatíme za služby Netflixu viac ako v krajinách na okolí? Poďme sa na to spolu pozrieť. Predtým, ako sa vrhneme však na porovnanie cien, tak treba uviesť, že vlastnosti programov (rozlíšenie vysielania a počet aktívnych zariadení v jednom momente), sú rovnaké. Informácie nižšie sú založené na základe stránok podpory Netflixu a sú platné ku dňu publikovania článku.

Česi platia o niečo málo viac s výnimkou programu Štandard

V Českej republike v s súčasnosti predplatné stojí 199Kč, 259Kč a 319Kč. V prepočte podľa dnešného kurzu podľa NBS (EUR 1 = 24.313 CZK) to je 8,18€, 10,65€ a 13,12€. Môžeme teda konštatovať, že predplatné máme o čosi lacnejšie.

Poliaci majú drahší program Premium

Prejdime teraz k Poľsku. Cena predplatné u našich poľských susedov stojí 29PLN, 43PLN a 60PLN. Po prepočte kurzom NBS (EUR 1 = 4.5229 PLN) to je 6,41€, 9,52€ a 13,27€. V tomto prípade máme predplatné lacnejšie s výnimkou plánu Premium, kde Poliaci platia o 1,38€ viac.

Na Ukrajine je predplatné najlacnejšie

Prejdime teraz k našim východným susedom, Ukrajine. Netflix v tomto prípade ponúka predplatné len v € a nie v domácej mene. Za predplatné si pýta: 4,99€, 7,49€ a 9,99€.

Maďari majú o niečo málo lacnejšie prvé dva programy

V prípade našich južných susedoch cena predplatného je 2490Ft, 3490Ft a 4490Ft. Po prepočte podľa kurzu NBS (EUR 1 = 355.88 HUF) cena predplatného je 7€, 9,81€ a 12,62€.

Rakúšania platia najviac

Prejdime teraz smerom na západ, do Rakúska. Cena predplatného u našich rakúskych susedov je 7,99€, 12,99€ a 17,99€. Inými slovami s výnimkou plánu Basic, majú predplatné drahšie. Najväčší rozdiel je však v prípade programu Premium, ktorý v porovnaní s nami je drahší o 5€.

Prečo sú ceny naprieč rôznymi regiónmi odlišné?

Netflix na svojich stránkach nepíše dôvod, prečo sú ceny rôzne. Ale treba uviesť, že na tvorbu cien vplýva viacero faktorov, napríklad dane a rôzne poplatky, ktoré musí spoločnosť platiť. Nehovor viac o tom, že Netflix musí sledovať i kúpyschopnosť obyvateľstva. Preto môžeme predpokladať, že cena naprieč Ukrajinou je tak nízkou. Rovnako treba uviesť, že naprieč rôznymi krajinami je rozdielny i obsah. Netflix sa vo všeobecnosti snaží poskytnúť i lokálny obsah, ktorý sa nedá použiť všade. Tak isto treba povedať, že náklady na preklad filmov a seriálov sú do rôznych jazykov odlišné.

Zdá sa vám cena predplatného vo všeobecnosti vysokou, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre