Je bezpečné kupovať smartfón z druhej ruky? Čo na to hovoria experti na bezpečnosť a čo všetko ti hrozí?

Kupovanie smartfónu z druhej ruky je čoraz bežnejšie, no spája sa s tým pár rizík. Na toto si daj pozor a predídeš problémom.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Smartfóny sa stali alfou a omegou nášho online života. Dnes má smartfón drvivá väčšina z nás a mnohí zvyknú siahnuť po mobile z druhej ruky. Je to ale bezpečné riešenie?  

Ako vysvetľuje portál ESET, ak chceme siahnuť po najnovšej vlajkovej lodi, náklady sa môžu jednoducho vyšplhať za hranicu, ktorú sú mnohí ochotní za smartfón zaplatiť. Práve preto je aj dnes trh so smartfónmi z druhej ruky tak populárny.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Možno aj ty si sa niekedy rozhodol, že po zakúpení nového modelu starý smartfón “strelíš” niekomu na internete, cez Facebook alebo online bazár Bazoš. Naopak, si sa niekedy mohol rozhodnúť aj ty kúpiť touto cestou napríklad iPhone alebo iný zo špičkových smartfónov na trhu. Predaj z druhej ruky môže znížiť cenu niekedy aj o výraznú sumu.  

Lenže aké sú riziká kúpy používaného smartfónu? Poďme sa na ne lepšie pozrieť 

Aké sú riziká spojené s kúpou telefónu z druhej ruky?

Zastaraný softvér 

Vo väčšine prípadov ľudia predávajú smartfóny, ktoré už nejakú dobu vlastnili, no nahradili ich novším modelom. Z toho vyplýva riziko, že keď kupuješ starší model, ten už mohol vyjsť z podpory, teda nedostáva nové bezpečnostné aktualizácie. Ak ho ešte výrobca podporuje, táto podpora sa môže končiť za kratšiu dobu.  

Dnes máme na smartfóne osobné alebo bankové aplikácie a neaktualizovať zariadenie je vážne bezpečnostné riziko. Takéto nové zariadenie sa stáva mimoriadne zraniteľné voči budúcim hackerským útokom, pretože mu chýbajú dôležité bezpečnostné záplaty, ktoré zabraňujú útočníkom infikovať smartfón určitým spôsobom.  

aktualizacia smartfoni Android
Zdroj: tomeqs / Shutterstock.com

Malvér 

Ak čítaš náš portál, určite vieš, že pri nedostatočnej opatrnosti je mimoriadne jednoduché dostať do zariadenia škodlivý softvér. Predchádzajúci majiteľ mohol omylom stiahnuť do zariadenia malvér, no nemožno vylúčiť ani možnosť, že ho tam dal úmyselne.  

Niektoré malvéry sú mimoriadne odolné a dokážu prežiť aj továrenský reset smartfónu. V tomto prípade si počkajú na reinštaláciu a pokračujú v škodlivej činnosti. Takýto malvér môže kradnúť tvoje heslá, posielať SMS na prémiové služby či napadnúť tvoju bankovú aplikáciu.  

Neskontrolované komponenty 

Niekto na internete ti môže predať svoj starý smartfón, no v prípade, že obchoduješ s niekým cez online bazár, môžeš si byť istý, že len málokto skontroluje komponenty zariadenia. Smartfón z druhej ruky môže mať chybu, ktorá sa zatiaľ neprejavila, no po zakúpení sa ti mobil do mesiaca pokazí. Môže ísť o chybný komponent, poškodené nabíjacie porty či degradovanú batériu. Nakoniec aj tak budeš musieť smartfón vymeniť skôr, než si plánoval.  

stary smartfon_titulka
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Môžeš kúpiť kradnutý telefón

Rovnako sa ti môže stať, že natrafíš na „lopatu“, teda kradnutý mobil. Ak sa tak stane, tak môžeš očakávať v dohľadnej dobe hovor od polície. Stane sa tak zväčša niekoľko týždňov potom, ako do neho vložíš SIM kartu a prihlásiš sa do siete. Spolu s týmto prihlásením, posielaš do siete aj ID telefónu a ak je kradnutý, tak sa o tom dozvie polícia.

Ako po kúpe smartfónu z druhej ruky minimalizovať riziká?  

Pri kúpe smartfónu nevieš, v akom stave ho predchádzajúci majiteľ nechal. Najčastejšie sa robí reset do továrenských nastavení hlavne pre to, aby sa chránil majiteľ smartfónu a aby nezanechal v zariadení fotky alebo iné dáta, ktoré by narušili jeho súkromie.  

Tak či onak, po kúpe smartfónu urob reset do továrenských nastavení aj ty, čím vymažeš všetko, čo mohlo v smartfóne ostať. Spomínali sme, že nejaký malvér dokáže prežiť aj tento reset, no väčšina nie.  

Pre istotu ale nainštaluj po továrenskom resete do smartfónu antivírový program, ktorému dôveruješ. Nechaj skontrolovať celý smartfón, aby si mal istotu, že v ňom neostali žiadne hrozby. Aj naďalej ale monitoruj znaky malvéru, napríklad nevyžiadané vyskakovacie okná, nové aplikácie, či zlý výkon.  

Ako posledné sa vždy uisti, že je smartfón aktualizovaný na najvyššiu možnú verziu. Ak už nie je softvér ďalej podporovaný, maj na pamäti, že takýto smartfón nemôžeme považovať za bezpečný. Vyhni sa teda citlivým operáciám, ako napríklad nakupovaniu cez tento smartfón alebo prácu s bankovými aplikáciami. Starý smartfón sa dá ale využiť napríklad takto.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre