SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Japonskí vedci začínajú s vývojom mesačnej stanice s umelou gravitáciou. Kedy by sa mohla stať realitou?

Základňa na povrchu Mesiaca by mala byť v budúcom prieskume vesmíru kľúčová. V najbližších rokoch sa jej však asi nedočkáme.

O myšlienke vybudovať vesmírnu stanicu priamo na povrchu Mesiaca povráva už niekoľko svetových mocností, ktoré aktívne posúvajú svoje vesmírne programy vpred. Reálne uskutočniteľných projektov je v posledných rokoch čoraz viac, no kde tu tam sa vyskytne aj naozaj uletená myšlienka, ktorá je naozaj ďaleko od našich aktuálnych možností. Jednou z takých je aj najnovšie predstavená mesačná vesmírna stanica „vynájdená“ japonskými vedcami z Kjótskej univerzity a pracovníkmi z Kajima Corporation.

Stanica ako zo sci-fi filmu

Najnovšie predstavené plány japonských vedcov sú už pri prvom pohľade značne pritiahnuté za vlasy. Mesačná stanica by podľa ich návrhu mala disponovať umelou gravitáciou, podobne, ako sme mohli vidieť už v niekoľkých sci-fi filmoch. Táto myšlienka rozhodne nie je na zahodenie a v nasledujúcich desaťročiach sa s ňou budeme musieť zaoberať. Zrejme aj úplne nezainteresovaným je však už na prvý pohľad jasné, že v najbližších rokoch sa takáto vízia určite nepretaví do reality. Treba však podotknúť, že si to uvedomujú aj samotní japonskí vedci. Podľa ich vyjadrení by totižto takáto stanica na povrchu Mesiaca mohla byť realitou až v roku 2050, informuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Blíži sa deň, keď ľudské bytosti začnú žiť vo vesmíre, na Mesiaci a na Marse,“ uviedol tím vedcov v tlačovej správe.

Mesačná vesmírna stanica „Sklo“

Tím vedeckých pracovníkov predstavil víziu mesačnej stanice s umelou gravitáciou ešte počas minulého týždňa. Pochopiteľne, vývoj stanice je momentálne iba v počiatočných fázach, čoho výsledkom sú iba prvé nákresy, vizualizácie a pomerne málo technikálií. Už prvé animácie však naznačujú, že plány japonských vedcov sú skutočne veľkolepé. V animáciách nechýba obrovské množstvo šťastných ľudí užívajúcich si slasti a aktivity podobne, ako na Zemi. Nechýba ani dokonca umelá vodná plocha s možnosťou člnkovania, či dokonca skutočne zvláštne vyzerajúce reštaurácie. Samotná stanica by mala umelú gravitáciu vytvárať pomocou odstredivej sily. Stanica by tak mala rotovať okolo vlastnej osi, pričom jedna otočka stanice by mala trvať zhruba 20 sekúnd.

Stanica s umelou gravitáciou je kľúčová

Riešenie vesmírnej stanice s umelou gravitáciou je už dlhšiu dobu považované za mimoriadne dôležité. I keď sme sa na obežnej dráhe Zeme naučili „žiť“ aj bez gravitácie, dlhodobé účinky nulovej gravitácie na organizmu sú pre nás stále záhadou. Skutočný život mimo gravitácie je tak stále neprebádaný a momentálne to vyzerá tak, že aj neudržateľný a nemožný. Takéto, či iné podobné projekty vesmírnych staníc s umelou gravitáciou sú tak kľúčové pre rozvoj ďalšieho vesmírneho výskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close