Jailbreaking, rooting či odomykanie bootloaderu: Ako veľmi sa vyznáte v týchto pojmoch? Tu je ich vysvetlenie!

Či už využívate Android alebo iOS, s pojmom jailbreaking alebo rooting ste sa už isto stretli. Pozrite sa, aký je medzi nimi rozdiel.

Co je to jailbreak a root
Zdroj: approov.io, Vosveteit.sk (úprava)

V porovnaní s počítačmi sú smartfóny či tablety docela obmedzenými zariadeniami. Operačný systém Android či alternatívy v podobe iOS od Applu alebo HarmonyOS od spoločnosti Huawei nám ponúka obmedzený prístup k niektorým súčastiam a funkciám smartfónu. A i keď niektoré systémy to robia viac ako iné, niekedy sa obchádzaniu obmedzení jednoducho nevyhneme. Vtedy prichádzajú na scénu pojmy ako jailbreaking, rooting alebo dokonca odomykanie bootloaderu. Dokážete sa však vo všetkých týchto pojmoch vyznať? Pozrite sa s nami na prehľad toho, čo vlastne znamenajú. Vysvetlenie pre nás pripravil portál howtogeek.com.

Jailbreaking

Prvým pojmom, na ktorý sa dnes pozrieme, je jailbreaking. S týmto pojmom sa stretávame primárne u zariadení od amerického Applu akými je iPhone či iPad. A na čo tento proces slúži? Ako isto viete, softvér od spoločnosti Apple dovoľuje len inštaláciu softvéru z oficiálneho obchodu, nie však aplikácie tretích strán. A práve od toho tu máme jailbreaking, ktorý nám vlastne povolí inštalovať do zariadení pôvodne nepodporovaný softvér.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nestretávame sa však s tým len u softvéru od spoločnosti Apple. Ďalším prípadom je napríklad systém od spoločnosti Microsoft. Systém Windows RT totiž povoľuje len využívanie oficiálnych programov od spoločnosti Microsoft. Vďaka jailbreakingu však vieme tieto reštrikcie obísť a využívať softvér aký sa nám zapáči.

Rooting

O pojme root smartfónu ste už isto počuli aj vy. Len málokto však v skutočnosti vie, v čom tento proces spočíva. Ako už napovedá samotný názov činnosti, vďaka rootingu sa dostaneme ku samotnému koreňu systému a v podstate ide o to isté, ako keby sme sa dostali k právam administrátora u systému Windows. Rooting je častokrát vykonávaný v smartfónoch s operačným systémom Android, ale môže sa objaviť prakticky pri každom operačnom systéme postavenom na báze Linuxu. Pekným príkladom je napríklad už dnes mŕtvy Symbian od spoločnosti Nokia.

Vďaka rootu vieme odinštalovať zo smartfónu systémové aplikácie, umožniť aplikáciám hlbší prístup k systému a v podstate so systémom pracovať bez obmedzení. Na druhú stranu sa však naše zariadenie stáva zraniteľnejším, keďže bude mať každá aplikácia naozaj neobmedzený prístup i k súčastiam systému, ktoré by im bežne nemali byť dostupné.

Odomknutie bootloaderu

Operačný systém Android je otvorený systém a povoľuje nám množstvo úprav. Vďaka tomu si vieme do nášho smartfónu nainštalovať i tzv. custom ROM, teda neoficiálnu ROM od šikovných developerov. Custom ROM so sebou prináša množstvo výhod a okrem iného používateľského rozhrania sa môžeme tešiť i z viacerých funkcií či dlhšej systémovej podpory. K inštalácii custom ROM však potrebujeme mať odomknutý bootloader.

Bootloader smartfónu býva pri jeho kúpe uzamknutý. Vyhýbame sa tak rôznym bezpečnostným rizikám, no uzatvárame si viaceré možnosti úpravy nášho smartfónu. S uzamknutým bootloaderom nám tak náš smartfón nedokáže spustiť cudziu ROM. Ak ho však odomkneme, jej inštalácia a spustenie by malo prebehnúť bez problémov. Neodborným zásahom sa však tiež môže stať, že sa vaše zariadenie poškodí a v konečnom dôsledku príde k bricknutiu vášho smartfónu.

Poznali ste všetky tieto pojmy? A skúšali ste už niektorý z týchto procesov? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre