„Jadrová vojna sa môže začať pokojne aj zajtra,“ hovorí Donald Trump: Oháňa sa najstrašnejšou jadrovou zbraňou v arzenáli USA
Donald Trump hovorí o možnom použití jadrovej bomby B-83, ktorá je najsilnejšou jadrovou zbraňou v arzenáli Spojených štátov.
Americký prezident Donald Trump, sa nedávno vyhrážal, že použitie ich “monštruóznej jadrovej zbrane” by mohlo nastať “pokojne aj zajtra”. Zdá sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nepriamo podanú hrozbu v dobe, kedy sa napätie medzi svetovými veľmocami dostáva na kritickú úroveň.
Monštruóznou jadrovou zbraňou, ktorú Donald Trump spomína, je B-83, najsilnejšia zbraň v jadrovom arzenáli Spojených štátov. Ide o zbraň, ktorá dokáže jedným zásahom zrovnať so zemou aj najväčšie mestá a spôsobiť nepredstaviteľné straty na životoch. Ako informuje portál Daily Mail, B-83 je približne 75-krát silnejšia ako jadrová zbraň použitá na Hirošimu.
Odhaduje sa, že po detonácii jadrovej zbrane nad Hirošimou prišlo o život 140-tisíc ľudí. Ak by bola jadrová bomba B-83 použitá na jedno z najväčších miest sveta, straty na životoch by sa vyšplhali na milióny. Čo sa radiácie týka, únik závisí na tom, kde bomba exploduje a či exploduje vo vzduchu alebo po dopade na zem. Ak bomba detonuje na povrchu, približne polovica radiácie by bola pohltená zemou. V prípade vzdušnej detonácie sa maximalizuje ničivý účinok zbrane.
Devastujúce účinky jadrovej zbrane
V prípade vzdušnej detonácie by explózia vytvorila ohnivú guľu o veľkosti viac ako 4 kilometre štvorcové. V tejto oblasti by vyhladila všetko, čo by sa tam nachádzalo. Uvoľnená radiácia by zasiahla všetky živé organizmy v rádiuse približne 12 km radiáciou o sile 500 rem. Táto dávka stačí na to, aby bola pre človeka smrteľná do jedného mesiaca.
Detonácia by dokázala zničiť aj podzemné bunkre, ktoré sa nachádzajú v blízkosti epicentra. Vážne by poškodila a pravdepodobne zdemolovala všetky betónové budovy na rozlohe viac ako 16 štvorcových kilometrov.
Neprehliadni
Počas explózie by sa uvoľnilo aj ničivé teplo pokrývajúce oblasť o rozlohe viac ako 543 kilometrov štvorcových. Tí, ktorých by nezabila explózia, by dostali závažné popáleniny tretieho stupňa a s najväčšou pravdepodobnosťou aj otravu radiáciou.
Hrubé odhady naznačujú, že ak by sa Washington rozhodol zhodiť B-83 jadrovú zbraň na Moskvu, o život by prišlo 1,3-miliónov ľudí a viac ako 3,7-miliónov ľudí by bolo zranených. Rovnaký počet úmrtí môžeme očakávať aj keby Spojené štáty zhodili bombu na Pchjongjang, hlavné mesto Severnej Kórei.
Jadrová zbraň B-83 je poslednou jadrovou bombou o sile 1,2 megaton v arzenáli Spojených štátov. Viaceré pokusy prebehli na to, aby túto zbraň vyradili z prevádzky, no neúspešne. O vyradenie bomby sa pokúšal aj bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho rozhodnutie ale zvrátil Donald Trump, keď sa po prvýkrát dostal do prezidentského kresla.
Následne sa pokúšal jadrovú zbraň vyradiť aj ďalší prezident, Joe Biden. V tomto prípade zas zasiahla opozícia. Tá ostro kritizovala Bidenove rozhodnutie. Obhajovala to tým, že táto zbraň je potrebná na to, aby zasiahla hlboko pochované ciele.
Jadrová vojna je podľa Trumpa na spadnutie
Donald Trump sa nedávno začal touto zbraňou “oháňať”. Súčasný americký prezident ale poukázal aj na to, že jadrové zbrane sú najväčšou hrozbou ľudstva. Trump hovorí, že americké jadrové hlavice majú potenciál “zničiť svet”, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou naráža na princíp zaručenej vzájomnej deštrukcie.
Zaručená vzájomná deštrukcia, skrátene MAD, hovorí o princípe, ktorý sa začal uplatňovať hlavne v spojení s jadrovými zbraňami. V jednoduchosti hovorí, že krajiny nevstúpia do globálneho konfliktu, pretože v prípade použitia jadrových zbraní ich protistrana použije tiež. Agresor by síce mohol úspešne “zničiť” krajinu, no na oplátku by bola rovnakými zbraňami zničená aj jeho vlastná krajina, čo by nemohol považovať za víťazstvo.
Dnes žijeme v období, kedy sú vzťahy medzi svetovými veľmocami mimoriadne vyhrotené. Trump povedal, že jadrová vojna by sa mohla začať aj zajtra.
Komentáre