Inžinier NASA hovorí o špeciálnom koncepte motora, ktorý by mohol porušovať pravidlá fyziky

Inžinier NASA, David Burns, publikoval štúdiu v ktorej opisuje koncept špeciálneho motoru, ktorý by mohol dosiahnuť takmer rýchlosť svetla.

vesmirna stanica space-station-2114479_960_720
Zdroj: pixabay.com

V časopise New Scientist inžinier NASA David Burns vyjadril odvážne tvrdenie týkajúce sa maximálne rýchlosti novej koncepčnom motore „Helical Engine“. Hovorí, že nový helikálny motor údajne bude môcť prekonať fyzikálne zákony. Na tému upozornil portál futurism.com.

„Motor sám o sebe sa dokáže dostať na 99% rýchlosti svetla v prípade dostatku času a energie,“ povedal Burns pre New Scientist.

Rýchlosť svetla

Burns vysvetluje fungovanie cez Einsteinovu fyziku. Akceleráciou iónov na takmer rýchlosť svetla a náhlym spomalením ich rýchlosti a naopak dochádza pomocou teórie relativity k dosiahnutiu cestovania rýchlosťou svetla. Teória relativity tvrdí, že predmety pri zvyšovaní rýchlosti naberajú vyššiu hmotnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie, ktorú publikoval píše:

„Štúia navrhuje sa nový koncept pohonu v priestore, v ktorom pohonná látka nie je vypustená z motora, ale namiesto toho je zachytená, aby vytvorila takmer nekonečný špecifický impulz. Motor zrýchľuje ióny uzavreté v slučke na mierne relativistické rýchlosti a potom mení svoju rýchlosť, aby urobili malé zmeny v ich hmotnosti. Motor potom pohybuje iónmi tam a späť v smere jazdy, aby sa dosiahol ťah. Tento vesmírny motor by sa mohol použiť na dlhodobé udržiavanie satelitných staníc bez tankovania. Môže tiež poháňať kozmickú loď na let  cez medzihviezdne vzdialenosti a dosahuje rýchlosť blízku rýchlosti svetla. Motor nemá žiadne pohyblivé časti okrem iónov, ktoré sa pohybujú vo vákuovom potrubí a sú zachytené vo vnútri elektrických a magnetických polí.“

Varovania

Pokiaľ by aj motor fungoval v praxi, stále tu budú určité nedostatky. Podľa New Scientist by helikálny motor bol dlhý priblížne 200 metrov  a  široký12 metrov. Okrem toho by potreboval 165 megawattov energie, aby generoval iba 1 newton ťahu, čo je priblížne toľko ako ťukanie  na klávesnici. Burns ma síce pravdu čo sa týka dosiahnutia potenciálnej rýchlosti svetla, trvalo by to ale veľmi dlho.

„Nemám problém si priznať chybu. Ak niekto povie, že to nefunguje, budem ale prvý, kto si myslí, že za pokus to stojí. Je náročné vynájsť čokoľvek nové čo funguje.“  povedal Burns.

Len pre zaujímavosť, rýchlosť svetla vo vákuu je 299 792 458 metrov za sekundu. Ak by sa nám hypoteticky niekedy v  budúcnosti podarilo dosiahnuť takúto rýchlosť, tak by sme boli schopní k Slnku priletieť približne za 8 minút a 20 sekúnd. Nuž, čo sa dnes zdá ako science-fiction, tak v budúcnosti tak nemusí byť. Pravdepodobne sa však toho naša generácia nedožije.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre