BezpečnosťSpravodajstvo

Interagujete s dezinformáciami okolo ochorenia COVID-19? Facebook by vás mohol na to čoskoro upozorniť

Nový nástroj Facebooku, na ktorom spoločnosť aktívne pracuje, by mohol pomôcť v boji so šírením dezinformácií

Dezinformácie, či hoaxy, nech to nazveme hocijako, majú ten istý ciel – zavádzať. V lepšom prípade sčítaný používateľ vie hneď odhaliť, či je to pravda, alebo nie. V tom horšom ľudia zdieľajú tento nebezpečný obsah ďalej, prípadne robia na základe publikovaných informácií rozhodnutia. Tie sa nemusia skončiť však vždy dobre, obzvlášť ak ide o medicínske informácie.

V boji so šírením dezinformácií, spoločnosť Facebook v minulosti zaviedla napríklad funkciu obmedzenia masového rozosielania správ. To však vo všeobecnosti nie je dostatočný nástroj. Dôvodom je, že na sociálnych sieťach sa šíria podvodné správy vcelku vo veľkom objeme pričom mnohokrát ho vytvárajú správcovia stránok. Odhalil to aj prieskum, na ktorý sme v minulosti poukazovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook čoskoro môže priniesť účinný nástroj na boj z dezinformáciami

Najnovšie spravodajský portál Fastcompany.com poukazuje na ďalší nástroj sociálnej siete, ktorý by mohol priniesť ako tak nový vietor do plachiet v boji proti šíreniu dezinformácií, či poloprávd. Obzvlášť v súčasnosti je to dôležité, kedy svetom lomcujem pandémia pričom mnohí ľudia, či média hovoria, že pandémia „je vymyslenou“, alebo ochorenie COVID-19 je len „chrípočkou“. Opak je však pravdou, ide o závažnú chorobu, ktorá môže mať fatálne následky. 

Facebook by podľa publikovaných správ mohol začať rozosielať používateľom oznámenia o tom, že interagujú s dezinformáciami okolo COVID-19. Zároveň sociálna sieť plánuje spojiť týchto používateľov s dôveryhodnými zdrojmi v snahe o opravu šírenia týchto správ.

Tento koncept upozornení mimochodom spoločnosť predstavila ešte v apríli tohto roka vo vybraných kanáloch, ktoré používateľov presmerovali na stránky WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) s najčastejšími mýtmi okolo ochorenia.

Teraz Facebook bude rozosielať upozorneniami, ktoré znejú: „Odstránili sme príspevok, ktorý sa vám páčil a ktorý obsahoval nepravdivé, potenciálne škodlivé informácie o COVID-19.“ píše Fastcompany na svojich stránkach.

Po kliknutí na odkaz, používateľ uvidí miniatúru s nevhodným obsahom, ktorý zdieľal, označil že sa mu páči, či s nim nejako interagoval. Zároveň používateľ bude mať k dispozícii aj možnosť odhlásiť sa z odberu správ zo zdroju, ktorý vytvoril príspevok.

Notifikacia o dezinformacii
Zdroj: Facebook via Fastcompany

Ide tak o ďalší nástroj, ktorý by mohol pomôcť k odstraňovaniu dezinformácií, ktoré sú platformou šírené. Druhým dychom však treba dodať, že aktuálne presne nevieme, kedy bude nástroj dostupným a v akých regiónoch.  Pevne veríme, že zavedenie tejto funkcie do praxe potrvá čo najkratšiu dobu. Zároveň treba dodať, že samotné overenie informácií môže tiež trvať nejakú dobu. Nehovor viac o tom, že vytvorenie klamstva je záležitosťou pár minút, jeho overenie však trvá hodiny. V každom prípade, ide bezpochyby o správne smerovanie sociálnej siete. Mimochodom, Facebook ešte začiatkom decembra oznámil, že bude odstraňovať dezinformácie o očkovaní, ktoré sa rovnako začali šíriť sociálnou sieťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close