Intel vysvetľuje, čo najčastejšie spôsobuje spomaľovanie počítača a radí, ako to vyriešiť

Intel opisuje najčastejšie dôvody, prečo váš počítač môže ísť pomaly. Rovnako odporúča, čo by ste mali spraviť, aby ste ho zrýchlili.

pomaly pocitac ako ho zrychlit titulka
Zdroj: Studio Romantic / shutterstock.com a Zurijeta / shutterstock.com

Určite to poznáte, zapnete počítač, no ten ide pomaly ako slimák. Čo ale spôsobuje, že počítať ide pomaly? Poďme sa spolu na túto tému pozrieť bližšie s spoločnosťou Intel, ktorý na svojej stránke opisuje príčiny, prečo tomu tak môže byť, i navrhuje spôsoby, ako to vyriešiť.

3 kľúčové komponenty, ktoré určujú, ako rýchly máte počítač

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže počítač pracovať pomaly. Rýchlosť počítača však na konci dňa určujú tri kľúčové komponenty. Stačí, aby jeden z nich haproval, a celé zariadenia sa spomalí a môže sekať či reagovať oneskorene. Ide konkrétne o komponenty nižšie, ktoré sú „nervovým systémom“ každého zariadenia.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
  • Procesor je mozgom počítača. Čím rýchlejší je výkon počítača (meria sa v GHz), tým rýchlejšie by mal počítač fungovať. Samozrejme, nie je to len o GHz, ale aj o tom, ako sú k sebe husto usporiadané tranzistory.
  • RAM (Random Access Memory) je typ počítačovej pamäte, ktorý sa používa na ukladanie, s ktorými počítač aktuálne pracuje. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšiu RAM pamäť máte, tak tým s viac aplikáciami môžete pracovať súčasne, prípadne vám môže viac aplikácií bežať na pozadí.
  • Nemenej dôležitým faktorom je aj úložisko zariadenia. Ide o disk, na ktorom sa ukladajú dlhodobé súbory vášho počítača, ako aplikácie či dokumenty. Pri disku sa opäť pozeráme na jeho veľkosť, ako i na prenosovú rýchlosť. Pri nedostatočnej veľkosti si do neho aplikácie nemôžu ukladať dočasné výpočty, zatiaľ čo pri slabej prenosovej rýchlosti ostatné komponenty v počítači nedostávajú dosť skoro prísun informácií uložených na disku.

Intel odporúča tieto kroky, aby ste zrýchlili počítač

Reštartujte počítač

Najjednoduchším, a prvým krokom zároveň, je podľa firmy Intel jednoduché reštartovanie počítača. Vyrieši tie najmenej závažné, no pritom najčastejšie dôvody, prečo je počítač pomalý. Dôvodom, prečo to Intel odporúča je, že väčšinou problémy spôsobuje nejaký chybný proces a ten sa zväčša nachádza v RAM pamäti. Rovnako, každý proces zanecháva útržky kódov v RAM pamäti a plynúcim časom, sa môže zaplniť natoľko, že to spôsobuje problémy. Reštartovaním zariadenia nielenže odstránite všetky dočasné súbory z RAM pamäte, ale zároveň aj spustíte všetky procesy na novo, pričom niektorý z nich mohol fungovať nesprávne, čo spôsobovalo pomalšie reakcie počítača či sekanie alebo zamŕzanie.

Pozrite sa, ktoré aplikácie potrebujú na svoje fungovanie najviac zdrojov

Ak reštart nezaberá, Intel radí, aby ste si otvorili Správcu úloh (vyvolať ho môže klávesovou skratkou Ctrl + Shift + Esc) a pozreli sa, ktoré aplikácie sú otvorené a koľko miesta z výpočtovej kapacity vášho počítača využívajú na svoje fungovanie. Ďalej odporúča, aby ste potenciálne vypli tie aplikácie, ktoré nepoužívate vrátane tých, ktoré potrebujú na svoje fungovanie najviac zdrojov. Ak nejakú aplikáciu potrebujete, ktorá mína neprimerane veľa zdrojov, tak siahnite po alternatívnej aplikácii.

Windows Spravca uloh
Zdroj: Vosveteit.sk

Zakážte spúšťania programov pri štarte zariadenia, ktoré nepoužívate

Ak ste v Správcovi úloh zistili, že vám výpočtovú kapacitu zaberajú aplikácie, ktoré sa samy od seba zapnú hneď po spustení počítača, môžete zakázať a to buď rovno v Správcovi úloh alebo cez Nastavenia vášho počítača. Tieto aplikácie, nielenže spôsobuje, že vám počítač štartuje pomaly, ale často bežia aj na pozadí a míňajú vám cenné zdroje, ktoré by mohli byť využité inde.

Spravca uloh zastavenia aplikacie pri starte
Zdroj: Vosveteit.sk

Uvoľnite miesto na disku

Ak je problémom pri spomaľovaní počítača disk, najjednoduchšie riešenie je ho proste vyčistiť. Znovu stačí otvoriť nastavenia počítača a v kategórii úložisko sa postupne pozrieť, čo konkrétne zaberá koľko miesta na disku. Mimochodom, možno ste to nevedeli, ale vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste mali okolo 20% úložiska voľného, aby vám počítač vo všeobecnosti nesekal.

Ulozisko pocitaca Windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak neviete, čo si môžete dovoliť vymazať, skúste sa pozrieť, či súbory nemáte zálohované na cloude, napríklad prostredníctvom Microsoft OneDrive. Kde sa k ním viete dostať aj cez webový prehliadač, Intel radí aby ste dané súbory zbytočne nemať uložené duplicitne, aj na cloude, aj v počítači.

Ak súbory ešte nezálohujete a máte problémy s ukladacím priestorom, môžete si vybrať na internete mnohé zálohovacie služby vrátane OneDrive od Microsoftu. Mimochodom, ak si predplácate kancelársky balíček Office, tak v cene máte aj jeden TB úložného priestoru.

Škodlivý vírus v počítači

Skontrolujte si, či vo vašom počítači nemáte vírusy. Škodlivé vírusy a iné neželané aplikácie a môžu zaberať miesto vo vašom počítači, v niektorých prípadoch dokonca zámerne. To ale nie je to najhoršie, čo robia. Okrem toho, môžu využívať aj zdroje vášho zariadenia a napríklad špehovať vás, kradnúť citlivé údaje a podobne. Intel preto radí aktualizovať si antivírusový program a vykonať si prehliadku počítača pred vírusmi.

Microsoft Sagety Scanner_odhalenie virusu
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Ak by ste potrebovali pomôcť s identifikovaním vírusu a jeho odstránením, dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Ak vám nepomohli žiadne z predchádzajúcich rád, Intel hovorí, že do úvahy rovnako prichádza, že jednoducho vaše zariadenie nemá dostatok výkonu na to, aby plnilo náročné úlohy, prípadne zvládlo pracovať so softvérom vo vašom zariadení tak, ako si predstavujete.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre