Intel dostal výnimku, môže obchodovať s Huawei. Pre Huawei to je však len „polovičná výhra“
Ide o riešenie, ktoré rieši problémy len čiastočne. Huawei si ešte nemôže vydýchnuť
Len niekoľko dní dozadu sme vás informovali o tom, že spoločnosť AMD získala licenciu, ktorá jej umožňuje obchodovať s vybranými spoločnosťami, ktoré sú vedené na takzvanom „Entity list“. Ide o zoznam spoločností, na ktoré USA uvalilo sankcie. AMD však neprezradilo, či licencie umožňuje obchodovanie aj so spoločnosťou Huawei, ktorá je dlhodobo v merku pozornosti Američanov.
Najnovšie spravodajský portál rte.ie informuje, že Intel získal licenciu, ktorá umožňuje spoločnosti obchodovať s Huawei.
Odhliadnuc od toho, že Huawei má vo všeobecnosti problémy s dodávkou hardwarových komponentov, tak najvypuklejší problém je okolo procesorov. Od 15. septembra spoločnosť stratila možnosť kooperácie s TSMC. Ide o spoločnosť, ktorá bola hlavným dodávateľom procesorov Kirin. Zároveň treba dodať, že aktuálne neexistuje veľa alternatívnych spoločností, ktoré by dokázali plnohodnotne nahradiť dodávky TSMC. Okrem iného Američania vo všeobecnosti tlačia na svojich partnerov, aby s čínskym technologickým gigantom nespolupracovali. Dôvodom sú hlavne obavy z možnej špionáže.
Huawei prešiel prvým kolom GSMA certifikácie. Dostal pečiatku „dôveryhodnej spoločnosti“
Intel dostal licenciu, ale…
V súčasnosti, Huawei nemôže oficiálne odoberať produkty vrátane procesorov od spoločností, ktoré ich vyrábajú americkými technológiami, pokiaľ im to USA nepovolí. S Intelom prišla však aspoň mierna úľava. Mierna hovoríme preto, lebo je to len „polovičné riešenia“. Licencia, ktorú získala spoločnosť, hoci dovoľuje dodávku procesorov, tak ide len o procesory určené pre počítače, resp. servery. Inými slovami, Huawei aj naďalej musí vyriešiť oriešok, čo spravia s mobilnými zariadeniami.
Neprehliadnite
Túto spoluprácu medzi spoločnosťami medzičasom potvrdila aj samotná spoločnosť Huawei prostredníctvom svojich stránok.
V súčasnosti nie je známe, ako Huawei vyrieši problém okolo dodávky procesorov pre svoje mobilné zariadenia. Zároveň však treba dodať, že Qualcomm požiadal (ako aj spoločnosť SMIC, ktorá je rovnako výrobcom procesorov) o udelenie licencie, ktorá by spoločnosti umožnila dodávku procesorov pre Huawei. Výsledok udelenia licencia je však dnes otázny.
Len pre zaujímavosť, ak by nedošlo k výrazným zmenám k lepšiemu, tak odhady výroby smartfónov pre Huawei na budúci rok vyzerajú doslova katastroficky. Podľa aktuálnych správ, spoločnosť Huawei by bola schopná dodať na trh len okolo 50 miliónov zariadení. Išlo by tak o pokles predaja na úrovni približne 74%.
Komentáre