APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Inštalujete si aplikácie cez Obchod Play? Čaká nás zmena, aplikácie budú o niečo bezpečnejšie!

Google našiel riešenie, ako sa vyhnúť falošným hodnoteniam v obchode Play, ktoré nás častokrát nabádajú aj na stiahnutie škodlivého softvéru.

Inštalácia aplikácií pomocou Obchodu Play je azda najbezpečnejším spôsobom, ako do ich do svojho smartfónu nainštalovať. Aplikácie v tomto obchode prechádzajú bezpečnostnou kontrolou, ktorá nám zaručuje, že ich drvivá väčšina so sebou neprináša žiadne hrozby. Nemusíme v nich očakávať žiadne vírusy alebo softvér, ktorý by nás chcel okradnúť napríklad o heslá alebo dokonca o peniaze. K dôveryhodnosti aplikácií a našej bezpečnosti rovnako slúžia aj napríklad informácie o tom, kedy boli naposledy aktualizované. Dobrým ukazovateľom sú navyše aj komentáre používateľov, ktoré nás uistia o dobrých, prípadne zlých skúsenostiach s danou aplikáciou. A práve komentáre v blízkej dobe čaká zmena, informuje portál androidauthority.com.

Aplikácie budeme hodnotiť trochu inak

Z recenzií a hodnotení aplikácií vieme vyčítať celkom veľa. Zvyčajne totiž hodnotenie aplikáciám davajú práve ich používatelia, ktorí hodnotia, ako im dané aplikácie vyhovujú. Informujú o ich užitočnosti, funkciách aj nepodarených stránkach. Toto hodnotenie má za úlohu priniesť spätnú väzbu vývojárom, no okrem toho upozornia aj používateľov, ktorí nad ich inštaláciou premýšľajú. Niekedy však hodnotenia k aplikáciám neprichádzajú úplne poctivou cestou.

WhatsApp a dalsie aplikacie
Zdroj: unsplash.com (Adem AY)

Najmä aplikácie, ktoré nefungujú tak, ako by mali, častokrát evidujú falošné hodnotenia. Vývojári si tak u menej bezpečných aplikácií napíšu alebo zaobstarajú falošné hodnotenia, aby tak zmiatli potenciálnych používateľov. Tí si danú aplikáciu vzhľadom k dobrému hodnoteniu a komentárom nainštalujú, no v aplikácii ich následne čaká nemilé prekvapenie. To však plánuje Google zmeniť, keďže Obchod Play si na nové hodnotenia aplikácií posvieti. Inštalácia aplikácií by tak mala byť o niečo bezpečnejšia práve pre používateľov.

Hodnotenia neuvidíme okamžite

Narozdiel od toho, aby sa nám hodnotenia k aplikáciám objavili okamžite a mohli tak zavádzať používateľov, hodnotenia prídu neskôr. Google im tak určí limit 24 hodín, ktorý si vyhradí na kontrolu daného komentára a spätnej väzby. Ak Google vyhodnotí, že ide o užitočný a legitímny komentár, po 24 hodinách sa pri aplikácii objaví. V prípade, že pôjde o falošné hodnotenie aplikácie a algoritmy to odhalia, komentár sa neobjaví pri danej aplikácii a bude odstránený. Aplikácie pri sebe budú teda zobrazovať len legitímne a reálne komentáre, ktoré korešpondujú s danou aplikáciou.

aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Google v poslednej dobe spravil viacero krokov k tomu, aby aplikácie v Obchode Play boli o niečo bezpečnejšie pre používateľov. Napríklad po novom Obchod Play vyžaduje, aby každá aplikácia mala pri sebe dostupné informácie o tom, ktoré údaje o používateľoch zbiera a aké povolenia aplikácia vyžaduje. Rovnako sa obmedzil aj limit pre reklamy, ktoré môže aplikácia zobrazovať. Po novom sa totiž musia dať zatvoriť už po niekoľkých sekundách. Tieto zmeny sa nám zaručene páčia, keďže aplikácie nie vždy ponúkajú transparentné informácie pre používateľov.

Inštalujete si aplikácie výhradne len prostredníctvom Obchodu Play? Alebo si ich inštalujete aj iným spôsobom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close