Windows

Inovácia Windows 10 dorazí už o pár hodín. Pozrite si čo by ste mali o ňom vedieť

Chystáte sa aktualizovať vašu súčasnú verziu Windowsu na Windows 10? Prinášame vám základný prehľad toho čo by ste mali pred samotnou aktualizáciou vedieť.

Je aktualizácia na Windows 10 bezplatná?

Áno, aktualizácia na najnovšiu verziu Windows 10 je bezplatná, avšak nie pre každého. Bezplatná je len pre majiteľov Windowsu 7 (nutná je aktualizácia SP 1) a 8 a to po dobu 1 roka od oficiálneho vypustenia Windowsu 10 na trh, teda do 29. júla 2016. Následne, ak by ste v danom termíne nestihli aktualizovať váš aktuálny Windows na Windows 10, tak vás to bude stáť 119 $ ( ~109 €). Cena za Windows 10 Pro bola stanovená na 199 $ ( ~183 €). Viac sa dočítate v tomto článku.

Je možné aktualizovať Windows 7 a 8 aj v prípade ak ste si ho nerezervovali?

Áno. Až bude Windows 10 dostupný, začne sa v zariadeniach zobrazovať oznámenie, že je dostupný upgrade zadarmo. Stačí otvoriť aplikáciu Získať Windows 10 a upgrade naplánovať.

Nezobrazuje sa vám možnosť aktualizácie na Windows 10? Tu sú najčastejšie dôvody

  • Nemáte nainštalovaný Windows 7  s aktualizáciou SP1 alebo Windows 8.1
  • Nie je zapnutá služba Windows Update
  • Služba Windows Update je vymazná alebo zablokovaná
  • Nemáte originálny Windows

Ako je to s aktualizáciami pre Windows, budú spoplatnené?

V prípade zakúpenia (resp. aktualizácie) Windowsu 10 získate v cene aj softwarové aktualizácie po dobu životnosti operačného systému, ktorá by mala byť do roku 2025. V prípade ak vás zaujíma podpora ostatných verzií operačných systémom Windows tak viac sa dozviete v tomto článku.

Ako je to s prechodom na Windows 10 v prípade ak mám nainštalovaný Windows 10 TP?

V prípade ak máte nainštalovanú verziu Windows 10 TP tak nebudete musieť robiť downgrade na Windows 7 alebo Windows 8, systém vám vyhodí možnosť aktualizácie na oficiálnu verziu. Viac sa o tejto problematike dočítate na tomto odkaze.

Akú verziu Windowsu dostanem?

Pre nás sú najzaujímavejšie práve verzie Windows 10 Home a Windows 10 Pro, ktoré sú najviac rozšírené medzi používateľmi (v prípade ak vás zaujíma celá rada Windowsov, tak viac sa dozviete v tomto článku), avšak to akú verziu získate v prípade aktualizácie závisí od vašej súčasnej verzie systému. Napríklad v prípade ak máte Windows 8 vo verzii Home tak prístup budete mať k Windowsu 10 Home. Obdobne je to aj pri ostatných verziách Windowsu.

Budem mať po aktualizácii dostupné všetky funkcie?

Dostupnosť jednotlivých funkcií bude závisieť od  hardvéru vášho počítača. Nižšie vám prinášame prehľad minimálnych požiadavok pre aktualizáciu na Windows 10.

Aké sú minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 10?

Základné parametre pre spustenie Windowsu 10 sú nasledovné:

  • Musíte mať nainštalovaný Windows 7 SP1 alebo Windows 8.1 (v prípade ak neviete akú verziu Windows-u máte nainštalovanú zistíte to buď v nastaveniach počítača alebo na tejto adrese:com)
  • Minimálne požiadavky na procesor sú: 1 GHz (a viac) alebo SoC (System on Chip)
  • RAM pamäť s kapacitou minimálne 1 GB pre 32-bitovú verziu a 2 GB pre 64-bitovú verziu
  • 16 GB voľnej pamäte pre 32-bitovú verziu a 20 GB pre 64-bitovú verziu
  • Grafickú kartu, ktorá podporuje minimálne DirectX 9 alebo staršiu s podporou WDDM 1.0 ovládačmi
  • Displej s rozlíšením aspoň 800×600 bodov

Ako bude prebiehať aktualizácia na Windows 10?

V prípade ak ste si zarezervovali Windows 10 elektronicky, tak sa vám nainštaluje na pozadí. V prípade ak by nastala nejaká chyba tak Microsoft si pre nás pripravil „Poradcu inovácií“, ktorý zistí kde je problém a bude vás následne sprevádzať inštaláciou. Druhá a určite najpodstatnejšia informácia pre bežných užívateľov je termín kedy na svojich počítačoch uvidia konečné logo Windowsu 10. Samotná aktualizácia na Windows 10 bude prístupná od zajtra, teda od 29. júla. Avšak to neznamená, že sa k nej aj hneď dostanete, Microsoft totiž bude Windows 10 vypúšťať postupne. Inými slovami, to či si ho nainštalujete už o 00:01 alebo o deň neskôr nebude do veľkej miery závisieť od vás, ale od Microsoftu. Mimochodom v Číne už hlásia prví používatelia dostupnosť aktualizácie.

Máte nelegálnu verziu Windowsu 10?

Ak ste si odpovedali kladne, tak máme pre vás zlú správu. Hoci aktualizáciu z veľkej pravdepodobnosti nainštalujete do svojho počítača, ale na druhej strane nebudete mať prístup k viacerým funkciám.

Ako je to s návratom na predošlú verziu systému?

To ešte po pravde nevieme ako bude prebiehať v praxi, ale na druhej strane podľa viacerých informácií obnova pôvodného systému by mala byť dostupná mesiac od aktualizácie na Windows 10.

Ako je to so súbormi? Stratím ich v prípade ak aktualizujem Windows 7 alebo 8 na Windows 10?

Odpoveď je áno aj nie. V prípade ak budete aktualizovať váš systém z inštalačného média, ktoré bolo vytvorené pri stiahnutí súborov ISO tak o svoje dáta prídete. V prípade aktualizácie z Windowsu 7 a Windowsu 8 by ste o svoje dáta nemali prísť, tak tomu bolo aj v prípade aktualizácie Windowu 8 a na verziu 8.1. Inými slovami Windows 10 by mal prísť ako „aktualizácia“ systému, ktorá by nemala mať dosah na dáta uložené v počítači (túto informáciu vám ešte potvrdíme po dostupnosti aktualizácie – potvrdené, v prípade aktualizácie z Windowsu 7 alebo 8 neprídete o dáta).

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close