SpravodajstvoTechnológie

India sa zrejme už čoskoro stane „hlavným výrobcom“ smartfónov pre celý svet

Najväčší konkurent Číny plánuje do IT odvetvia v nasledujúcich rokoch naliať viac ako 6,65 miliardy amerických dolárov.

„Aj tak sú všetky smartfóny a ďalšie elektronické zariadenia vyrobené v Číne, „ – fráza, ktorú počula už zrejme väčšina z nás. Do tohto roku to bola naozaj pravda, no realita sa už čoskoro zrejme zásadne obráti. Neustále rastúci výrobný gigant, India, totižto plánuje v najbližších rokoch výrazne podporiť IT segment, respektíve vytvorenie nových pracovných miest v tomto segmente. Dlhé snaženie Indického ministerstva elektroniky a informačných technológií najnovšie vyústilo do uzatvorenia dohody o stimulačnom programe tohto odvetvia, ktoré podľa indických orgánov vyrobí komponenty v hodnote viac ako 143 miliárd amerických dolárov.

Do Indie mieria najväčší výrobcovia

Indické ministerstvo elektroniky a informačných technológií len počas včerajška uviedlo, že súčasťou stimulačného programu bude až 16 spoločností, pričom na zozname nájdeme spoločnosti ako Samsung, ale aj viacerých hlavných výrobcov smartfónov iPhone od spoločnosti Apple. Presnejšie ide o dodávateľov ako Foxconn, Wistron a Pegatron, pričom posledná zo spoločností v Indii ešte nemá žiaden výrobný závod. V najbližších rokoch by sa však mala situácia zásadne zmeniť a to najmä vďaka silnej dotačnej schéme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spoločnosti Apple a Samsung tvoria takmer 60% svetových tržieb z predaja mobilných telefónov a očakáva sa, že táto schéma zvýši ich výrobnú základňu v krajine,“ uvádza ministerstvo.

Celé odvetvie podľa indických orgánov údajne vygeneruje smartfóny a iné komponenty v celkovej hodnote až 143 miliárd amerických dolárov, pričom India týmto výrobcom poskytne stimul vo výške 4% až 6% k ďalšiemu lokálne vyrobeného tovaru počas piatich rokov. Najväčším prínosom pre regióny v Indii by však mal byť naozaj obrovský počet nových pracovných miest, ktorých má byť dokopy až 800 000. Celý balík však zahŕňa 200 000 priamych pracovných pozícií a 600 000 nepriamo vytvorených pracovných pozícií, ktoré však budú naviazané na celé odvetvie.

Čínske značky sú z hry von

Z vyjadrení indického ministerstva je jasný cieľ krajiny, ktorá chce pozdvihnúť konkurencie schopnosť vlastných značiek a výrobcov. V schéme sa nachádzajú aj neustále rastúce indické spoločnosti, pričom na zozname nenájdeme žiadneho čínskeho výrobcu ako Xiaomi, Oppo, Vivo, OnePlus alebo Realme. V Indii momentálne ovládajú až 80% trhu práve čínski výrobcovia, no práve novými krokmi indického ministerstva by mohlo v najbližších rokoch dôjsť ku ich značnému poklesu na „domácom“ trhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close