Ide o jedinečný objav! Vo fosílii dinosaurieho vajca vedci našli zachované embryo

Podľa výskumu ide o najkompletnejšiu fosíliu dinosaurieho embrya, ktorá bola doteraz objavená.

Vedci objavili dokonale zachované embryo
Zdroj: YouTube (Newspaper)

V južnej Číne výskumníci objavili fosíliu dinosaurieho vajca, ktorá v sebe ukrývala zachované embryo, píše portál CBS News.

Vajce bolo pôvodne objavené v roku 2000 no aj napriek podozreniam, že sa v ňom môže ukrývať embryo, bolo uložené v sklade po dobu desiatich rokov. Následne sa začala rekonštrukcia múzea, v ktorom boli vzorky uložené a tím vedcov triedil uschované fosílie. Boli to dinosaurie vajcia a na jednom z nich si všimli kosti, ktoré trčali z poškodenej škrupiny. Vo vnútri našli vedci dinosaurie embryo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že fosília môže byť stará najmenej 66-miliónov rokov. Podľa vedcov ide o najlepšie zachované dinosaurie embryo, aké bolo doteraz objavené. Embryo malo hlavu schovanú pri tele a pokrčené nohy. Takáto poloha sa bežne vidí pri liahnutí moderného vtáctva. Je to správanie, ktoré kontroluje ich centrálny nervový systém.

Príkladom môžu byť kuriatka, ktoré na svet prichádzajú podobným spôsobom. Hlavu si uložia medzi pravé krídlo, aby ju stabilizovali, zatiaľ čo zobákom prerazia škrupinu vajca. Jedince, ktoré toto správanie nevykazujú majú väčšiu šancu počas liahnutia umrieť. Zaujímavosťou ale je, že až doteraz nebolo toto správanie asociované s dinosaurami. Objav hovorí o možnosti, že sa toto správanie vyvinulo už pri dinosaurích predkoch.

Plod sa radí k druhu Oviraptorosaurus, ktorý vzhľadom pripomínal vtáka. Počas štúdia embrya vedci zistili, že jeho poloha pripomínala polohu vtáka tesne predtým, než sa ide vyliahnuť. Donedávna sa predpokladalo, že ide o polohu, jedinečnú pre moderné vtáctvo. Výskumníci ale dodávajú, že môže ísť o správanie, ktoré sa vyvinulo naprieč druhmi vtákov, ktoré nemali schopnosti letu. Väčšina fosílií týchto druhov je nekompletných.

Vedci objavili dokonale zachovanú fosíliu embrya
Zdroj: Reddit (General-Pryde34)

Jedinečný objav

Oviraptorosaurus bol druh operených dinosaurov, ktorý žil na území dnešnej Ázie a Severnej Ameriky. Dosahovali veľkosť moderného moriaka, no ich dĺžka mohla dosiahnuť až osem metrov. Fosília má veľkosť 27 centimetrov a vedci veria, že sa zachovala kvôli zosunu pôdy, ktorý ochránil vajce pred inými živočíchmi.

„Naozaj nás prekvapilo, keď sme našli dokonale zachované embryo vo vnútri dinosaurieho vajca. Našli sme ho v polohe, ktorá sa s podobnými druhmi dinosaurov doteraz nespájala,“ vyjadril sa Waisum Maof, vedec z University of Birmingham.

Za posledných 100 rokov vedci objavili niekoľko dinosaurích vajec, no nájsť v nich dobre zachované embryo je podľa ich slov veľká vzácnosť. K významnosti objavu prispieva aj fakt, že poloha, v akej fosíliu našli a spája skôr s embryom moderného vtáctva. Momentálne sa vedci pripravujú na ďalšie štúdie, ktoré preskúmajú fosíliu viac do hĺbky. Pokúsia sa o vytvorenie modelu jej vnútornej anatómie. Objavili totiž niektoré časti tela, stále ukryté v skale.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre