ICQ: Legendárna služba, ktorá zapadla prachom. Čo sa s ňou stalo? Funguje ešte?

Dnešní tridsiatnici si určite ešte spomenú na službu ICQ, ktorú mal takmer každý z nás v počítači

ICQ logo
Zdroj: ICQ.com, úprava Vosveteit.sk

ICQ platforma svojho času bola jedno z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete, ktorú aktívne využívali mnohí z nás. Išlo o aplikáciu, ktorá ponúkala možnosť chatovania prostredníctvom počítača v reálnom čase. Pôvodne za tou aplikáciou stála spoločnosť Mirabilis, ktorá vznikla v júli roku 1996 v Izraeli, pričom jej trvalo približne 2 mesiace, aby vyvinula jednu z najpopulárnejších aplikácií svojho druhu. Sprístupnená verejnosti bola v novembri 1996. Za spoločnosťou a jej vývojom stáli 4 študenti, konkrétne Jair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigister a Amnon Amir, ktorých cieľom bolo zmeniť internetovú komunikáciu.

Hlavnými konkurentmi v tej dobe pre ICQ boli služby ako OL Instant Messenger, Yahoo! Messenger a MSN Messenger, či Skype, ktorý bol predstavený v roku 2003.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prelomová aplikácia, ktorá zmenila formu komunikácie

Služba ICQ predbehla svoju dobu. Ponúkla viacero funkcionalít, ktoré dnes nájdeme v dobre zabehnutých službách ako WhatsApp, Messenger, a podobne. Používateľ po registrácii do služby dostal takzvané UIN, teda Unique Internet Number. Išlo o identifikátor, ktorý fungoval v podstate ako Vaše „číslo“, prostredníctvom ktorého bolo možné komunikovať. Vo svojej podstate aplikácia fungovala ako súčasné služby. Existovala akási knižnica kontaktov, ktoré ste si pridávali práve prostredníctvom UIN. Ďalej unikátnou funkciou bolo to, že ste v reálnom čase videli, či je niekto pripojený k službe, respektíve nie je. Dnes je táto funkcia už samozrejmosťou, čo však neplatilo 20 rokov dozadu.

ICQ klient_kontakty
Zdroj: Youtube (niklasmich)

Ak ste chceli s nejakým používateľom komunikovať, tak bolo potrebné dvakrát kliknúť na kontakt, kedy sa Vám následne otvorilo nové okno s konverzáciou. Mimochodom, služba ponúkala aj skupinové konverzácie, čo bola na tú dobu vcelku pokročilá funkcia. Okrem iného bolo možné prostredníctvom ICQ posielať rôzne emotikony, a neskôr aj celé súbory. Dostupné boli dokonca aj hry.

ICQ chat
Zdroj: Youtube (niklasmich)

Zaujímavosťou je, že komunikácia prebiehala prostredníctvom serverov spoločnosti, pričom v licenčných podmienkach bolo napísane, že odoslaním správy sa vzdávate autorských práv k obsahu, ktorý ste poslali vrátane odoslaných informácií.

Akvizície služby

Služba bola tak populárnou, že po nej „pokukávala“ aj konkurencia. Aj tu platilo, že ak „nedokážeš vytvoriť lepší produkt, tak kúp konkurenciu“. V roku 1998, len dva roky od založenia spoločnosti Mirabilis, sa menili vlastnícke štruktúry. Službu kúpila spoločnosť Aol. (America Online). Cena transakcie bola rozdelená do dvoch častí. Prvou bola okamžitá platba v objeme 287 miliónov dolárov, a druhá platba bola rozdelená do 3 rokov, pričom jej hodnota bola 120 miliónov dolárov.  V tom čase išlo mimochodom o jednu z najväčších akvizícii vôbec. ICQ bol následne jedným z najúspešnejších biznisov spoločnosti Aol.

Ďalším vlastníkom sa stala spoločnosť Digital Sky Technologies, ktorá ju kúpila za 187,5 milióna dolárov. V tom čase už existovala vcelku silná konkurencia, ale aj napriek tomu služba bola jednou z najpopulárnejších, a to hlavne v rusky-hovoriacich krajinách. Spoločnosť Digital Sky sa krátko na to premenovala na Mail.Ru Group a pochopila, že budúcnosť je v smartfónoch. Krátko po akvizícii totiž pripravila mobilnú verziu tejto populárnej platformy. Len pre zaujímavosť, toto obdobie bolo prvým, kedy službe ICQ začala rásť používateľská základňa. Nižšie vo videu si môžete pozrieť vývoj používateľskej základne v porovnaní s konkurenciou.

Súčasnosť

Služba ICQ od svojho vzniku dostala reálne 11 veľkých aktualizácií, ktoré priniesli nové pokročilé funkcie, pričom posledná bola ICQ 10.0 z roku 2016. Momentálne je služba dostupná ako pre počítače, tak aj prostredníctvom webového rozhrania a smartfónov. Aktuálne sa odhaduje, že službu aktívne využíva približne 11-miliónov používateľov, pričom je do nej registrovaných viac ako 100-miliónov.  Len pre porovnanie, v čase najväčšej slávy aplikácia mala okolo 50-miliónov aktívnych používateľov.

ICQ: Chat, anrufe von video
ICQ: Chat, anrufe von video
Developer: LLC Mail.Ru
Price: Free
‎ICQ Video Calls & Chat Rooms
‎ICQ Video Calls & Chat Rooms
Developer: ICQ
Price: Free

Zdroj: Wikipedia, ICQ.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre