Hviezdy podobné nášmu Slnku sú agresívnejšie, než sme si mysleli. Máme sa Slnka báť?!
Výskumníci zistili, že naše Slnko nás dokáže svojou aktivitou prekvapiť mimoriadne silnými "supererupciami" častejšie, než sme mysleli.
Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka vo svojej novej štúdii priblížili takzvané “solárne supererupcie”, ktoré sú niekoľko stoviek násobne silnejšie ako najsilnejšie zaznamenané erupcie. Štúdia predpokladá, že takúto erupciu Slnko vyprodukuje približne raz za sto rokov.
Výsledky práce vedci získali analýzou viac ako 50-tisíc hviezd podobných Slnku. Tento rok sme boli svedkami toho, že naša centrálna hviezda má temperament. Slnko tento rok dosiahlo svojho maxima, obdobia zvýšenej aktivity. To znamenalo častejšie a silnejšie solárne búrky. O búrlivej aktivite Slnka sme sa mohli presvedčiť aj cez polárnu žiaru, ktorú bolo možné tento rok vidieť oveľa južnejšie, než je zvykom.
Slnko vie byť oveľa agresívnejšie
Ani táto aktivita ale nie je maximum toho, čo dokáže naša hviezda dosiahnuť. Výskumníci nachádzajú stopy mimoriadne intenzívnych solárnych búrok v letokruhoch stromov a v tisícročia starom ľade. Ide ale o nepriame zdroje, z ktorých výskumníci nedokázali vyčítať, ako často sa môžu superbúrky opakovať. Výskumníci merajú množstvo radiácie, ktorá prichádza zo Slnka, no tieto priame merania zaznamenávajú len krátke obdobie od začiatku vesmírneho veku.
Ďalší spôsob, ako sa dozvedieť o dlhodobom správaní nášho Slnka je skúmať hviezdy, ktoré sú podobné našej hviezde. Moderné vesmírne teleskopy dokážu zaznamenať tisíce hviezd a merať ich fluktuácie v jasnosti. Keď tieto hviezdy vyprodukujú supererupciu, tá sa zaznamená ako výrazný skok v jasnosti smerom hore.
“Zatiaľ nemôžeme pozorovať Slnko po dobu tisícov rokov. Dokážeme ale pozorovať tisíce hviezd podobných Slnku za krátke obdobie. Na základe týchto pozorovaní vieme odhadnúť, ako často by sa mohli supererupcie odohrávať,” vysvetľuje doktor Sami Solanki, jeden z autorov štúdie.
V rámci najnovšej štúdie výskumníci analyzovali viac ako 56 400 hviezd podobných Slnku, ktoré zaznamenal vesmírny teleskop americkej NASA, Kepler, medzi rokmi 2009 a 2013. Celý dataset zachytáva približne 220-tisíc rokov hviezdnej aktivity. Autori štúdie vysvetľujú, že výber správnych hviezd bol pre tento výskum nesmierne dôležitý. Muselo ísť o hviezdy, ktoré sú blízkymi príbuznými nášho Slnka. Preto do výskumu brali len také hviezdy, ktoré sa jasnosťou a teplotou ich povrchu približovali k našej centrálnej hviezde.
Neprehliadni
Dokopy výskumníci identifikovali 2 889 supererupcií na 2 527 hviezdach zo vzorky 56 450. Z toho usudzujú, že v priemere sa supererupcia na Slnku objaví raz za sto rokov.
“Prekvapilo nás, že hviezdy podobné Slnku vyprodukujú supererupcie tak často,” vyjadril sa spoluautor štúdie, doktor Valeriy Vasilyev.
Supererupcie nás môžu prekvapiť častejšie, než sme predpokladali
Skoršie prieskumy naznačovali, že priemerný interval medzi supererupciami sa pohybuje v tisícoch, možno desaťtisícoch rokov. Tieto skoršie prieskumy ale nedokázali presne určiť zdroj erupcie. Preto sa museli výskumníci obmedziť len na hviezdy, ktoré nemali okolo seba žiadnych blízkych susedov. V tomto smere nová štúdia priniesla oveľa presnejšie a citlivejšie dáta.
Výskumníci na základe rádioaktívneho izotopu uhlíka hľadali stopy predchádzajúcich solárnych erupcií na Zemi. Za posledných 12-tisíc rokov sa im podarilo nájsť päť prípadov extrémnych solárnych udalostí, čo znamená, že Zem je supererupciou zasiahnutá približne raz za 1 500 rokov. Autori štúdie predpokladajú, že najagresívnejšia solárna erupcia zasiahla našu planétu v roku 775. Je však pravdepodobné, že agresívnejšie udalosti zasiahli našu planétu v dávnejšej minulosti.
Autori štúdie už majú naplánované aj ďalšie výskumy. Zatiaľ ostáva nejasné, či sú supererupcie zakaždým sprevádzané aj koronálnym výronom hmoty, či aký je vzťah medzi supererupciami a extrémnymi udalosťami so solárnymi časticami. V ďalších výskumoch sa lepšie pozrú aj na tieto dva nepreskúmané vzťahy.
Nové dáta sú ale jasným dôkazom toho, že aj mimoriadne výrazné solárne erupcie sú súčasťou solárneho repertoára a mali by sme s nimi počítať. Mimoriadne silná erupcia má totiž potenciál závažne poškodiť naše satelity a elektrické siete.
Komentáre