SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Hviezdy, ktoré rozžiarili vesmír: Našli astronómovia stopy úplne prvých hviezd vo vesmíre?

V trpasličej galaxií Sculptor sa nachádza hviezda, ktorá prekvapila svojim chemickým zložením.

Prvé hviezdy nevznikli hneď po veľkom tresku, ale až „chvíľu“ na to. Predpokladá sa, že prvá populácia hviezd vznikla pred 13.7-miliardami rokov a rozsvietila dovtedy temný vesmír.

Úplne prvé hviezdy vo vesmíre sa označujú ako hviezdy tretej populácie a doteraz sme ešte žiadnu hviezdu z tejto populácie neobjavili. Astronómovia ale nedávno objavili hviezdu v trpasličej galaxii, ktorá by sa ku nim mohla radiť, píše portál Science Alert.

Nazýva sa AS0039 a nachádza sa v trpasličej galaxii Sculptor, ležiacej 290-tisíc svetelných rokov od nás. Chemická analýza hviezdy ukázala, že obsahuje niekoľko stôp, spájajúcich sa práve so záhadnou, 3. populáciou hviezd. Odhalila to analýza astronómky menom Ása Skúladóttir, z University of Florence.

Skúladóttir zistila, že zloženie hviezdy má najmenšie množstvo kovov, aké sme kedy vo hviezde objavili. Okrem toho hviezda získava prvenstvo aj v najnižšom množstve uhlíka. Ak sa objav potvrdí, Táto hviezda by nám mohla veľa prezradiť o tom, ako sa v mladom vesmíre po prvýkrát „zaplo svetlo“.

„Stali sme sa svedkami výnimočného chemického zloženia: AS0039 má nízke hodnoty železa, uhlíku a aj horčíka, v porovnaní s inými ťažšími prvkami, ako napríklad vápnikom,“ vysvetľuje Skúladóttir.

Pohľad na mladý vesmír

Astronómovia majú dnes celkom dobrú predstavu o tom, ako sa z veľkého tresku stal vesmír, ktorý dnes vidíme všade okolo nás. Vo vesmírnej skladačke však chýba jeden veľmi dôležitý prvok. Pár miliónov rokov po veľkom tresku bol vesmír horúci, nepriehľadný priestor plný plynu. Až keď sa zrodili prvé hviezdy sa táto hmla rozplynula a svetlo mohlo voľne cestovať naprieč vesmírom.

Vedci toto obdobie nemajú dobre preskúmané a práve 3. populácia hviezd by im mohla pomôcť nájsť odpoveď na otázku, ako vtedy vesmír vyzeral. Dnes astronómovia chápu procesu vzniku hviezd, ktorý im do istej miery dáva predstavu o tom, ako hviezdy 3. populácie vznikali, no aby získali úplnú predstavu, musia jednu takú hviezdu objaviť.

Hviezda 3. populácie bude mať extrémne nízke hladiny ťažkých prvkov. Na začiatku vesmíru totiž takéto prvky neexistovali, vytvorili sa až v jadrách prvých hviezd, prostredníctvom jadrovej fúzie. Následne, keď hviezdy explodovali, sa tieto prvky dostali do celého vesmíru.

Nízke hodnoty ťažkých prvkov má aj hviezda AS0039. Celému regiónu, v ktorom hviezdu našli, tieto prvky chýbajú a astronómovia tvrdia, že hviezda musela vzniknúť z netradičného molekulárneho oblaku. Oblak mohol vzniknúť pri hypernove, explózii silnejšej, ako sú supernovy. Hypernova, z ktorej vznikla hviezda AS0039, mohla byť explóziou hviezdy 3. populácie. Ďalší výskum môže pomôcť odhaliť niečo o úplne prvých hviezdach vo vesmíre.

Hoci je nepravdepodobné, že by bola hviezda AS0039 hviezdou tretej populácie, molekulárny oblak, z ktorého vznikla, mohol práve z takejto hviezdy vzniknúť. Napovedá tomu zloženie AS0039, ktoré je odrazom molekulárneho oblaku, z ktorého hviezda vznikla.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close