Hviezda bez miesta vo vesmíre: Túlavá Zeta Ophiuchi si to vesmírom ťahá rýchlosťou viac ako 160-tisíc km/h

Záhade túlavej hviezdy pridávajú aj pozorovania observatória Chandra, ktoré nesúhlasia so simuláciami.

Hviezda Zeta Ophiuchi letí vesmírom závratnou explóziou
Zdroj: Chandra X-ray Observatory

Väčšina hviezd žije relatívne pokojný život obiehajúc okolo stredu galaxie. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a astronómovia môžu z času na čas pozorovať hviezdu, ktorá letí naprieč galaxiou závratnou rýchlosťou, vysvetľuje Science Alert.

Tieto hviezdy označujú astronómovia ako túlavé a podľa dráhy, po ktorej letia, môžu zistiť históriu konkrétneho objektu. Za každou túlavou hviezdou sa totiž ukrýva násilný príbeh a udalosť, ktorá ju zo svojho pohodlného miesta vykopla. Jednou zo známejších túlavých hviezd je Zeta Ophiuchi. Nachádza sa od nás približne 440 svetelných rokov a na nočnej oblohe je pravdepodobne jednou z najzvláštnejších hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírom letí závratnou rýchlosťou a to približne 40 km/s. Ide o hviezdu hlavnej postupnosti, teda v jej jadre stále prebieha fúzia. Jej hmotnosť je približne 20-násobok hmotnosti Slnka. Žiari namodro, čo znamená, že je neuveriteľne horúca a má krátky život. Predpokladá sa, že hviezdy typu O, medzi ktoré sa Zeta Ophiuchi radí, sa dožívajú len 8-miliónov rokov. Hviezdy ako Slnko sa priemerne dožívajú až 10-miliárd rokov.

V Mliečnej dráhe astronómovia nenachádzajú veľa podobných objektov a keď už sa tak stane, hviezdy typu O zvyknú existovať v menších zoskupeniach. To však neplatí pre Zeta Ophiuchi. Astronómovia veria, že ju zo sústavy vykopla explózia supernovy v momente, keď sa jej spoločník dostal na koniec životného cyklu.

Ničivá explózia

Spomínaným spoločníkom bol s najväčšou pravdepodobnosťou pulzar, čo je druh neutrónovej hviezdy. Explózia podľa pozorovaní astronómov postrčila obe hviezdy na cestu naprieč vesmírom. Pri pozorovaní Zeta Ophiuchi si vedci všimli aj výraznú rázovú vlnu, ktorá vznikla keď sa materiál z hviezdy stretol s plynom okolo.

Táto hviezda sa ale nedávno stala o čosi záhadnejšou. Vedci vytvorili simulácie, ktoré by im ukázali, čo mohlo viesť k podmienkam, aké pozorovalo röntgenové observatórium Chandra. V pozorovaniach si astronómovia všimli radiáciu vychádzajúcu z bubliny okolo hviezdy. V simulácii sa však ukázalo, že najjasnejšie röntgenové lúče by mali vychádzať z rázového šoku. Rozdiel medzi pozorovaniami a simuláciou naznačuje, že astronómovia nepoznajú celý príbeh hviezdy. Budúce simulácie by mohli pomôcť priniesť do záhady viac svetla presnejšími modelmi, či vyšším rozlíšením. Na zvláštne prostredie okolo hviezdy Zeta Ophiuchi sa pozrú aj ďalšie štúdie.

V Mliečnej dráhe existuje niekoľko ďalších rýchlych hviezd. Jednou z nich je S5-HVS1, ktorá sa galaxiou premáva rýchlosťou až 1 700 km/s. Táto hviezda bola vrhnutá do vesmíru krátko po interakcii so supermasívnou čiernou dierou Sagittarius A*. Tá leží v srdci Mliečnej dráhy. V blízkosti nej sa nachádza aj hviezda S4714, ktorá sa považuje za najrýchlejšiu objavenú hviezdu. Vďaka svojej obežnej dráhe, ktorá ju dostane do blízkosti čiernej diery, sa hviezda pohybuje rýchlosťou až 24-tisíc km/s.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre