Humanoidný robot HMND 01 chce nahradiť človeka v práci. Tento rok si robotu vyskúša naostro
Spoločnosť Humanoid predstavila humanoidného robota HMND 01. Tento robot má ambíciu nahradiť človeka pri manuálnej práci. Spoločnosť chce, aby sa ľudia venovali kreatívnejším a zmysluplnejším činnostiam.
Anglická spoločnosť Humanoid, ktorá sa venuje výskumu umelej inteligencie a robotiky, odhalila nové video, ktoré nám ponúka jeden z prvých pohľadov na multifunkčného humanoidného robota HMND 01.
Tento stroj demonštruje pokročilé pohybové vlastnosti, inovatívny mechanický dizajn a implementáciu umelej inteligencie. Predstavuje výrazný krok vpred čo sa týka robotickej pracovnej sily a spolupráce človeka s robotickými strojmi. Spoločnosť Humanoid vznikla v roku 2024 a stojí za ňou Artem Sokolov, ktorého snom je vybudovať komerčne škálovateľných a bezpečných humanoidných robotov.
“V spoločnosti Humanoid veríme, že budúcnosť znamená spoluprácu ľudí a strojov, bok po boku. Nejde o budúcnosť plnú konkurencie, ale harmónie. Naše humanoidné roboty majú cieľ vyriešiť dôležité spoločenské problémy, napríklad nedostatok manuálnej pracovnej sily alebo starnúcu populáciu. Chceme dať ľuďom väčšiu slobodu sústrediť sa na kreatívnejšie a zmysluplnejšie práce,” hovorí Sokolov.
Humanoidné roboty by sme už čoskoro mohli vidieť všade
Lenže prečo práve humanoidné roboty? Sokolov vysvetľuje, že našu spoločnosť sme vytvárali hlavne pre nás, ľudí. Stroj, ktorý vyzerá ako človek, sa dokáže plynulo integrovať do pracovného procesu a oveľa jednoduchšie sa prispôsobiť existujúcim prostrediam či úlohám. Spoločnosť Humanoid má na tento rok naozaj ambiciózne plány. V roku 2025 plánujú vyvinúť a otestovať dve platformy, jednu s kolesami a druhú s nohami. Popri tom diskutujú aj s rôznymi ďalšími spoločnosťami a hľadajú miesta, kde by mohli humanoidné roboty vyskúšať svoju prvú prácu.
Stroj HMND 01 je pracovnou silou novej generácie. Na výšku meria humanoidný robot 175 centimetrov a váži 70 kg. Robot sa dokáže pohybovať rýchlosťou 1,5 m/s a batéria mu vydrží približne 4 hodiny. HMND 01 unesie 15 kilogramov a vyznačuje sa manipulačnými schopnosťami, ktoré konkurujú tým ľudským. Medzi jeho ďalšie výhody patrí excelentná schopnosť navigácie v úzkych priestoroch.
Hardvér a softvér humanoidného robota vznikal tak, aby mohol byť ľahko prispôsobiteľný. Znamená to, že zákazník môže robotovi vymieňať vrch alebo spodok tela, či zvoliť iný softvér, ktorý sa viac hodí na konkrétnu úlohu.
Neprehliadni
“V spoločnosti Humanoid si dávame záležať na stabilite hardvéru a softvéru. Naše multifunkčné roboty sú cenovo atraktívne a prispôsobené pre masovú komercializáciu. Ponúknu širokú škálu efektívnych služieb naprieč mnohými priemyslami, či podnikmi,” píše spoločnosť Humanoid.
Robot môže pracovať napríklad v sklade, dokáže manipulovať aj s jemnejším tovarom, no zvládne aj baliť balíky či narábať s jemnými súčiastkami. Spoločnosť verí, že HMND 01 nájde uplatnenie vo fabrikách, skladoch, či v logistických centrách.
Nahradia roboty ľudskú pracovnú silu?
Humanoidné roboty už začínajú nachádzať uplatnenie vo fabrikách po celom svete. Napríklad Čína už má plány ako zamestnať tisíc humanoidných robotov vo svojich fabrikách. Cieľom ale nie je nahradiť ľudskú pracovnú silu, no vysporiadať sa s jej nedostatkom. Za týmito robotmi stojí spoločnosť UBTech Robotics, ktorá je známa svojou sériou humanoidných robotov Walker S. Do tejto série patria modely S, S1 a nadchádzajúci model S2. Práve tento nový model sa podľa slov spoločnosti vyznačuje pokročilým zmyslovým systémom. Vďaka nemu sa stáva ešte presnejším a dokáže lepšie spolupracovať s ostatnými pracovníkmi.
Model Walker S2 je v každom smere lepší oproti svojim predchodcom. Je nielen ľahší, ale aj silnejší a rovnako ako staršie modely. Aj on sa vyznačuje pokročilým zmyslovým systémom, ktorý dokáže vnímať obraz, zvuk a vzdialenosť. K tomu má schopnosť preskúmavať svoje okolie. Model S2 sa podľa slov spoločnosti dokáže ešte rýchlejšie prispôsobiť novým pracovným úlohám.
Hoci dnes sa spoločnosti pokúšajú reagovať na akútny nedostatok pracovnej sily, ak sa roboti uchytia, mohlo by to v nie až tak vzdialenej budúcnosti predstavovať úplne iný problém. Robot totiž nepotrebuje prestávky, dovolenky a mýli sa menej často ako človek. Ak by stroje nahradili úplne ľudskú pracovnú silu vo výrobných odvetviach, mohlo by to viesť k masívnej nezamestnanosti.
Komentáre