Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil vznik novej planéty: Nesúhlasí však s akceptovanou teóriou
Nový objav môže priniesť viac informácií o tom, ako vznikajú plynné obry, ktoré sú podobné Jupiteru.
Hubblov vesmírny ďalekohľad nedávno zachytil priamu fotografiu sústavy, v ktorej práve vzniká planéta podobná Jupiteru, informuje NASA. Tento proces vedci opisujú ako „násilný“ a potvrdzuje dlho diskutovanú teóriu o tom, že plynné obry vznikajú z nestability v protoplanetárnom disku.
Protoplanetárny disk je prstenec hmoty, ktorý sa nachádza okolo mladej hviezdy. Keď hviezda ukončí svoju formáciu, zo zvyšnej hmoty začnú postupne vznikať nové planéty. Vznikajúcu plynnú planétu vedci objavili v disku so špecifickou špirálovitou štruktúrou. Predpokladá sa, že hviezda, okolo ktorej bude planéta obiehať, je stará približne 2-milióny rokov. Približne v rovnakom veku začali vznikať planéty aj okolo nášho Slnka.
Momentálne existujú dve teórie planetárnej formácie. Prvá opisuje tradičný prístup, kedy sa planéta vytvorí nabaľovaním sa hmoty na seba. Spočiatku planéta vzniká ako drobné zrnko prachu, ktoré sa zrazí s ďalším a čím je zárodok planéty väčší, tým viac hmoty začne svojou gravitáciou priťahovať.
Vznik novej planéty
Druhá teória diskovej nestability ponúka iný pohľad na planetárnu formáciu. Podľa tejto teórie planéty vznikajú, keď sa protoplanetárny disk ochladí a dôsledkom gravitácie sa zlomí buď na jednu, alebo viaceré časti s hmotnosťou rovnajúcou sa hmotnosti planéty.
Hubblov vesmírny ďalekohľad pozoroval vznikajúcu planétu s názvom AB Aurigae b. Podľa odhadov je deväťkrát masívnejšia ako Jupiter a nachádza sa vo vzdialenosti takmer 14-miliárd km od svojej hviezdy. To je viac ako dvojnásobná vzdialenosť planéty Pluto od Slnka. Planéta v takejto vzdialenosti nedokáže vzniknúť tak rýchlo postupným nabaľovaním hmoty, čo je najuznávanejšia teória vzniku planét. Vedci teda konštatovali, že za jej vznikom stojí nestabilita protoplanetárneho disku.
Neprehliadnite
„Interpretovať túto sústavu je mimoriadne náročné. Hubblov vesmírny ďalekohľad sa ukázal byť pre tento projekt kritický, pomohol nám totiž rozlíšiť svetlo protoplanetárneho disku a vznikajúcej planéty,“ vyjadril sa Thayne Currie.
Dobrou správou bolo aj to, že protoplanetárny disk je k Zemi otočený čelom. Okrem Hubblovho ďalekohľadu vedci použili ešte niekoľko ďalších vedeckých nástrojov. Kombinácia pozemných a vesmírnych teleskopov umožnila vedcom rozlíšiť komplexnú štruktúru protoplanetárneho disku a zárodok novej planéty.
Currie bol spočiatku veľmi skeptický a neveril, že by mohla byť AB Aurigae b rodiacou sa planétou. Presvedčili ho o tom až výsledky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu spojené s pozorovaniami teleskopu Subaru, ktorý sa nachádza na hore Mauna Kea na Havaji. Za rok, alebo dva totiž vedci nedokázali zaznamenať pohyb planéty. Rozhodujúcimi sa preto stali archívne dáta za posledných 13 rokov. Na ich základe dokázali vedci pozorovať pohyb rodiacej sa planéty po jej obežnej dráhe.
Nový objav je ale dôkazom, že plynné planéty môžu vznikať vďaka nestabilite protoplanetárneho disku. Táto informácia pomôže astronómom lepšie pochopiť evolúciu plynných planét ako v našej sústave, tak aj mimo nej.
Komentáre