SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil víry tvoriacich sa hviezd. Pozrite si prekrásnu fotografiu, akú často nevidieť

Hubblov vesmírny ďalekohľad v galaxii NGC 1365 zachytil fascinujúce zábery, na ktorých môžeme vidieť formovanie hviezd

Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom sa podarilo zachytiť ďalšie fascinujúce zábery, na ktorých môžeme vidieť formovanie hviezd v galaxii NGC 1365, ktorá  je od nás vzdialenou približne 60 miliónov svetelných rokov. Na tému upozorňuje nasa.gov.

Galaxia NGC 1365 je známym rodiskom hviezd

Glaxia NGC 1365 bola objavená ešte v roku 1826  a nachádza sa v súhvezdí Pec, ktoré objavil astronóm James Dunlop. Priemer galaxie je približne veľký 186 500 svetelných rokov.

„Je to špirálová galaxia s priečkou. Jej uhlový priemer je 8,0 krát 3,5 oblúkových minút, skutočný priemer je približne 186 500 svetelných rokov. Hmotnosť galaxie sa rovná 170 miliárd hmotností Slnka, jej absolútna jasnosť je až -21,9 magnitúd. Táto galaxia je obrovským rodiskom hviezd, o čom svedčia masívne špirálové ramená plné mladých modrých hviezd a tmavých mrakov medzihviezdnej hmoty“ píše wikipedia.

Na fotografii, ktorú môžete vidieť nižšie, je vidno špirálovitú galaxiu s veľkou priečkou. Modré a ohnivo oranžové víry na fotografii nižšie zachytávajú oblasti, kde sa práve vytvorili hviezdy a prašné oblasti zas predstavujú oblasti budúcich „hviezdnych škôlok“.

NGC 1365_formovanie hviezd
Zdroj: European Space Agency (ESA)

Na vonkajších okrajoch sú vidieť obrovské oblasti tvoriace hviezdy v rámci galaxie. Jasné svetlomodré oblasti, ktoré môžete okolo nich vidieť, naznačujú prítomnosť stoviek detských hviezd, ktoré a sa vytvorili zlučujúcim sa plynom a prachom vo vonkajších ramenách galaxie.

Tento snímok, ktorý ste mohli vyššie vidieť, bol vytvorený ako súčasť spoločného prieskumu s Atacamou Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA) v Čile. Cieľom projektu je pomôcť pochopiť vedcom, ako rôznorodosť prostredí galaxií pozorovaných v blízkom vesmíre NGC 1365 a iných galaxií ako NGC 2835 a NGC 2775 ovplyvňuje formovanie hviezd a hviezdokôp (pozn. redakcie: hviezdokopy sú skupiny hviezd, ktoré drží gravitácia pokope).

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close