SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil dve hviezdy odsúdené na zánik. Na oblohe vytvorili dychberúci „diamantový náhrdelník“

Hubblov vesmírny teleskop zachytil 15-tisíc svetelných kilometrov od nás dve hviezdy odsúdené na zánik, ktoré vytvorili zhluk hmloviny pripomínajúci diamantový náhrdelník.

Vesmír je fascinujúcim miestom, ktoré schováva mnoho tajomstiev. Jedným z nástrojov, ktorý nám ich pomáha odkrývať, je Hubblov  vesmírny teleskop. Ten nám okrem iného pravidelne prináša nádherné dych vyrážajúce snímky, ktoré zachytávajú rôzne udalosti odohrávajúce sa od nás tisícky až miliardy svetelných rokov. 

Americká vesmírna agentúra NASA prostredníctvom svojich stránok, publikovala ďalší snímok pripomínajúci umelecké dielo

Dve hviezdy odsúdené na zánik vytvorili na oblohe umelecké dielo 

Nižšie na fotografii, ktorú NASA zverejnila len nedávno, môžete vidieť dve hviezdy odsúdené na zánik, ktoré vytvorili zhluk hmloviny pripomínajúci diamantový náhrdelník. Táto planetárna hmlovina (pozn. redakcie: ide o astronomický objekt skladajúci sa z približne guľovej žiariacej zmesi plynov tvorenej niektorými typmi hviezd na konci ich života) sa od nás nachádza približne 15-tisíc svetelných rokov v malom, slabom súhvezdí Sagitta (šíp).  

„Dvojica pevne obiehajúcich hviezd podobných Slnku vyprodukovala hmlovinu Náhrdelník, ktorá nesie tiež menej okázalý názov PN G054.203.4. Približne pred 10 000 rokmi sa jedna zo starnúcich hviezd rozšírila a pohltila svojho menšieho spoločníka a vytvorila niečo, čo astronómovia nazývajú „spoločná obálka“. píše NASA v publikovanom bloku. 

NASA ďalej v publikovanej správe píše, že menšia hviezda aj naďalej obieha vo vnútri svojho väčšieho spoločníka pričom jej rýchlosť narástla až natoľko, že sa jej veľké časti oddelili smerom von do vesmíru. Tento unikajúci prstenec trosiek vytvoril hmlovinu Náhrdelník, pričom obzvlášť husté zhluky plynu tvoria jasné „diamanty“ okolo prstenca. 

PN G054.203.4
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, K. Noll

Vesmírna agentúra ďalej hovorí, že tieto dve hviezdy sú od seba vzdialené len niekoľko miliónov kilometrov, v dôsledku čoho sa javia ako jedna jasná bodka uprostred. NASA dodáva, že napriek ich blízkemu stretnutiu sa hviezdy stále zúrivo krútia okolo seba obrovskou rýchlosťou. Svoju obženú dráhu absolvujú len za niečo vyše dňa. 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close