Hubblov ďalekohľad zachytil klenot medzi hviezdokopami, NGC 1805, sa nám ukazuje v celej svojej kráse

Hubblov vesmírny ďalekohľad aj na staré kolená prináša úchvatné zábery

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa podaril ďalší dychberúci objav. Tentokrát ide o oblasť, kde sa nachádzajú tisíce hviezd. Tie vynikajú nie len svojou pestrofarebnosťou, ale aj veľkosťami. Našli by ste tu každý typ hviezdy, od tých najmenších až po naozajstných obrov.

Hviezdy sú tak napratané na sebe, že sa vedci rovno vzdali akejkoľvek nádeje, že sa im okolo nich podarí objaviť sústavy planét. Na obrázku nižšie môžete vidieť kompozit, skladajúci sa z obrovského množstva záberov. Ich spojením však vznikne nádherný pohľad na hviezdokopu s menom NGC 1805. Píše portál Slashgear.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Hviezdokopa NGC 1805
Hviezdokopa NGC 1805. Zdroj: ESA/Hubble & NASA, J. Kalirai

Výnimočná hviezdokopa

Hubblov vesmírny ďalekohľad obiehal okolo Zeme už niekoľko desaťročí, počas ktorých priniesol nespočetné množstvo strhujúcich záberov. Dokonca aj teraz, na staré kolená, nám dokáže priniesť pohľady, ukazujúce krásu nášho vesmíru. Hviezdokopa NGC 1805 je výnimočná najmä vďaka tomu, ako blízko sa hviezdy nachádzajú pri sebe. Už bolo povedané, že vedci pokladajú za „nepravdepodobnú“ existenciu akýchkoľvek planét v tomto regióne. Ďalšou zaujímavosťou je ale fakt, že sa Hubblovmu ďalekohľadu podarilo zachytiť región v rôznych vlnových dĺžkach.

Výsledkom bola široká plejáda hviezd. Nájdete tu všetky typy hviezd, od tých najbledších až po hviezdy, ktoré žiaria modravým, či zeleným odtieňom. Modré hviezdy, ktoré môžete vidieť na obrázku sú výsledkami pozorovaní v ultrafialovom spektre a červené hviezdy dokázal teleskop zachytiť v infračervenom svetle.

Pozemné observatóriá, na rozdiel od tých vesmírnych, nie sú schopné pozorovať väčšinu ultrafialového žiarenia. Dôvodom je, že ultrafialové žiarenie je z veľkej časti absorbované našou atmosférou. Práve preto sú dôležité aj vesmírne teleskopy, akým je napríklad aj Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Americká vesmírna agentúra NASA zároveň vysvetľuje ďalší dôvod, prečo je táto hviezdokopa výnimočná. V nej sa totiž nachádzajú dve skupiny hviezd, medzi ktorými je rozdiel niekoľko miliónov rokov. To nie je bežným prípadom v ostatných hviezdokopách, ktoré sa spravidla skladajú z hviezd, ktoré vznikli v približne rovnakej dobe. Preto prinesú pozorovania hviezdokopy NGC 1805 vedcom množstvo cenných dát.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre