SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov ďalekohľad zachytil explóziu dvoch hviezd. Zostali po nich dychberúce obrazce vytvorené z hmloviny

Vedci sa kochajú dvojicou nádherných fotografií, na ktorých sú pozostatky supernovy

Úmrtie hviezdy patrí k jedným z najdivokejších a najkrajších zážitkov. Ich explózia zároveň vymrští do okolitého vesmíru množstvo materiálu.

Štúdium tohto materiálu môže vedcom pomôcť zistiť, ako hviezdy zanikajú. Nedávno sa Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu podarilo detailne zachytiť explóziu dvoch hviezd, ktoré po sebe zanechali naozaj nádherné obrazce. Píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hmloviny
Zdroj: NASA

Sú to dve planetárne hmloviny. Názov zavádza preto, lebo tak boli pomenované ešte v 18. storočí. Ide o NGC 6303, alebo inak nazývanú aj motýľou hmlovinou a NGC 7027. Hubblov ďalekohľad použil plný vlnový rozsah svojej kamery Wide Field 3, od ultrafialového po takmer infračervené žiarenie. Pomocou nich študoval turbulentné procesy vo vnútri oboch hmlovín.

„Keď som sa pozrel do Hubblovho archívu a zistil, že doteraz nikoho nenapadlo pozorovať hmloviny pomocou kamery Wide Field 3, ostal som zaskočený. Momentálne sme pomocou tejto kamery získali najlepší náhľad na obe hmloviny. Keď som sťahoval výsledné obrázky, cítil som sa ako dieťa v cukrárni,“ hovorí astronóm Joel Kastner, z Rochesterovho technologického inštitútu.

Vznik hmlovín

Obe hmloviny vznikli pravdepodobne explóziou hviezdy, 5-krát hmotnejšej než Slnko. Po explózii sa obe hviezdy zrútili do bielych trpaslíkov. Obe hmloviny vykazujú netradičné vlastnosti. Ide o zvláštne štruktúry, ktoré poukazujú na zložité procesy, ktoré sa kedysi dávno odohrali v jadrách oboch hmlovín.

Hmloviny
Zdroj: NASA

Nové obrázky vo vysokom rozlíšení umožnili astronómom študovať dopad solárneho vetra, narážajúceho do pomalších, hustých molekúl. Tie vytvárajú v hmlovine dutiny, ktoré môžu byť analyzované a podľa nich vytvoria vedci históriu hmlovín.

Tie môžu na prvý pohľad vyzerať odlišne, avšak astronómovia tvrdia, že boli vytvorené rovnakým procesom. V minulosti mohlo ísť o dve hviezdy v binárnej sústave, ktoré sa navzájom obiehali. Materiál, ktorý vyvrhla umierajúca hviezda sa mohol dostať do akrečného disku druhej hviezdy a následne byť vyvrhnutý do vesmíru.

Ďalšou možnosťou môže byť to, že sa dvojica hviezd zlúčila. To vytvorilo dva oscilujúce prúdy hmoty, ktoré vytvorili vzory, aké môžeme vidieť napríklad pri motýlej hmlovine.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close