Huawei: „Sankcie poslúžia na oslabenie dôvery, ktorú medzinárodné spoločnosti vkladajú do USA“

Sankcie nakoniec uškodia aj Američanom. Myslí si Huawei

Donald Trump Huawei
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore) (CC BY-SA 2.0)

14. mája zaplavili technologický svet správy o tom, že Washington oficiálne predĺžil sankcie voči spoločnosti Huawei a zároveň zaviedol aj nové opatrenia. „Novinkou“ je obmedzenie možnosti obchodovania spoločností (a to aj mimo USA), ktoré využívajú americké technológie na výrobu procesorov. Toto opatrenia má dopad hlavne na spoločnosť TSMC, ktorá je jedným z hlavných dodávateľov procesorov pre Huawei (v súčasnosti má spoločnosť udelenú dočasnú licenciu, ktorá umožňuje aj naďalej v obmedzenom režime obchodovať s Huawei).

Kľúčová objednávka

V priebehu dnešného dňa sme Vás informovali o tom, že Huawei pravdepodobne stihol spraviť kľúčovú objednávku procesorov ešte pred zavedením nových opatrení. V konečnom dôsledku by dopad na výrobu zariadení nemusel byť v krátkodobom horizonte tak veľkým. Okrem toho sme písali o tom, že Čína finančne podporila najväčšieho výrobcu procesorov v domácej krajine, spoločnosť SMIC. Dotácia by mala dopomôcť spoločnosti zvýšiť výrobné kapacity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opatrenia nakoniec poškodia Američanov

Najnovšie portál Theverge.com poukazuje na oficiálne vyjadrenia spoločnosti Huawei k aktuálnej situácii. V rámci vyjadrenia spoločnosť píše, že nebude ovplyvnená len samotná spoločnosť, ale dopad bude globálny. Zároveň Huawei dodáva, že toto opatrenie v dlhodobom horizonte uškodí Američanom.

„Toto rozhodnutie vlády USA sa netýka iba spoločnosti Huawei. Bude to mať vážny dopad na celý rad svetových priemyselných odvetví, “ hovorí Huawei vo svojom vyhlásení. „Z dlhodobého hľadiska to poškodí dôveru a spoluprácu v rámci globálneho odvetvia polovodičov, od ktorého mnohé odvetvia závisia, čo zvyšuje konflikty a straty v týchto odvetviach. USA využívajú svoje vlastné technologické sily na drvenie spoločností mimo svojich vlastných hraníc. Toto poslúži iba na oslabenie dôvery, ktorú medzinárodné spoločnosti vkladajú do amerických technologických a dodávateľských reťazcov. Nakoniec to poškodí záujmy USA. “ Richard Yu, generálny riaditeľ spotrebiteľskej divízie spoločnosti Huawei, ďalej dodal: „Dôvody tzv. Kybernetickej bezpečnosti sú iba ospravedlnením,“ napísal v príspevku WeChat,  na ktorý poukázal portál Bloomberg. „Kľúčom je hrozba pre technologickú hegemóniu USA.“

S podobnými vyjadreniami prišiel ešte v júni minulého roka aj generálny riaditeľ ARM, ktorý sa vyjadril, že z krátkodobého hľadiska Huawei utrpí straty, ale z dlhodobého to bude neuveriteľne škodlivé pre americký priemysel. Argumentoval tým, že každý dodávateľ na svete začne uvažovať o tom, ako znížiť hrozbu, že ich výrobu ukončí americký prezident.

Čína chystá protiopatrenia

Okrem iného treba spomenúť, že Čína nečaká zo založenými rukami. Tá oznámila, že podnikne protiopatrenia. V pláne má vytvoriť obdobný zoznam „nedôveryhodných spoločností“, ktoré pocítia ekonomickú silu druhej najväčšej ekonomiky sveta. Teoreticky by sa na zoznam mohli dostať spoločnosti ako Apple, Qualcomm, Cisco System a ďalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre