Huawei predstavil EMUI 11: Pozrite si prehľad noviniek vrátane zoznamu zariadení, ktoré dostanú aktualizáciu medzi prvými

Huawei predstavil EMUI 11 nadstavbu, ktorú sprístupňuje v BETA programe pre prvé zariadenia

EMUI 11
Zdroj: Huawei, úprava Vosveteit.sk

Spoločnosť Huawei v priebehu včerajšieho dňa oficiálne predstavila novú verziu nadstavbu EMUI. Ide konkrétne o verziu EMUI 11, ktorá oproti svojmu predchodcovi prichádza s viacerými inováciami. Aké hlavné zmeny prináša a v čom je inovatívnejšia? Tak na to sa vám pokúsime nižšie odpoveď.  Na  jednotlivé funkcie upozorňuje portál  gizmochina.com.

Always On Display

Funkcia Always On Display bola opäť prekopanou. Nie však od základov. Funkcia prešla faceliftom, pripbudla  podporou nových DIY štýlov a viacerých predinštalovaných tém, ktoré boli inšpirované známym maliarom Piet Mondrianom. Okrem iného si používatelia môžu vybrať za AOD obrázok aj video, či GIF súbor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Upravený dizajn aplikácie Galéria

Aplikácia Galéria, ktorá patrí do základne výbavy, rovnako prešla viacerými zmenami. Okrem toho, že obsah na karte Album je novo zobrazený s rozložením strán 4:3 vrátane nového roztriedenia, tak pribudla možnosť prepínanie medzi obrázkami a videami medzi denným a mesačným zobrazením na karte Fotografie.

Živé ikony

Huawei sa pri živých ikonách nechal bezpochyby inšpirovať spoločnosť Xiaomi, ktorá zaviedla pri niektorých systémových aplikáciách v nadstavbe MIUI 12 nové animácie spojené s ikonami. K podobnému kroku sa uchýlil aj Huawei, ktorý však živé ikony implementoval aj do ďalších sekcií, ako je napríklad oznamovací panel, nastavenia telefónu, vstavané aplikácie ako Huawei Music, Poznámkový blok a podobne.

Multi-Screen spolupráca 3.0 & Smart Multi-Window

Jednou z noviniek, ktoré prináša EMUI 11, je zavedenie „Chytrých okien“, pri ktorých môžu používatelia meniť nie len veľkosť plávajúcich okien, ale dokonca aj prepínať medzi rôznymi podobnými aplikáciami. Okrem iného na skladateľných zariadeniach, ako sú napríklad MateX a Mate Xs, môžu používatelia pracovať súčasne s väčším množstvom plávajúcich okien v jednom momente.

Mimochodom, Multi-Screen Collaboration 3.0  prináša podporu pre otvorenie až troch aplikácií na pripojenom počítači súčasne. Zároveň používatelia môžu upravovať dokumenty uložené v notebooku priamo zo smartfónu.

huawei-emui-11-multi-screen-collaboration
Zdroj: consumer.huawei.com

Viac súkromia

Len niekoľko dní dozadu Google predstavil Android 11, ktorý bol zameraný na viacero oblastí. Jednou z nich bola aj oblasť súkromia. Rovnakým smerom sa vybrala aj spoločnosť Huawei. EMUI 11 bude používateľom oznamovať napríklad použitie kamery, mikrofónu, GPS a podobne. Zároveň Huawei zavádza možnosť šifrovanie úložiska, overenie povolenia pre prezeranie súborov a podobne.

Ziadost o povolenie k pristupu k funkciam zariadenia_EMUI 11
Zdroj: consumer.huawei.com, notifikácia, ktorá vás informuje o prístupe k jednotlivým častiam smartfónu

Tak isto pribudla aj možnosť zdieľania súborov bez EXIF údajov  (pozn. redakcie: ide o údaje vložené do fotografie. Označované sú tiež častokrát ako metadata. Môže ísť napríklad o údaje, kto je autor súboru, kde bola vytvorená fotografia a podobne).

Inteligentné titulky

Huawei ďalej do EMUI 11 pridal novú funkciu inteligentných tituliek. Vo svojej podstate ide o generovanie tituliek k hovorenému slovu, ku ktorému prichádza prostredníctvom AI technológie. Druhým dychom však treba dodať, že funkcie je v súčasnosti dostupnou len pre vybrané jazyky, medzi ktorými ten náš bohužiaľ chýba.

Pre ktoré zariadenia Huawei sprístupňuje EMUI 11?

Hneď v úvode treba povedať, že nová nadstavba EMUI 11 je založená ešte na „starom“ Androide 10. Má to niekoľko výhod, ale aj nevýhod. Výhodou bezpochyby je, že distribúcia novej nadstavby bude pravdepodobne rýchlejšou. Na druhej strane niekoľko funkcionalít, ktoré prišli s novým Androidom 11 bude absentovať. Prejdime teraz k samotným zariadeniam, pre ktoré Huawei má v pláne v prvej vlne sprístupniť EMUI 11. Ide konkrétne modely nižšie:

 • HUAWEI P40
 • HUAWEI P40 Pro
 • HUAWEI P40 Pro+
 • HUAWEI Mate 30
 • HUAWEI Mate 30 5G
 • HUAWEI Mate 30 Pro
 • HUAWEI Mate 30 Pro 5G
 • PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 30 RS
 • HUAWEI MatePad Pro
 • HUAWEI MatePad Pro 5G

V 2. vlne bude nadstavba sprístupnená pre nasledovne smartfóny:

 • HONOR 30
 • HONOR V30
 • a telefóny rady Huawei Nova 7

Zároveň nám dovoľte dodať, že ide o BETA program. Čo sa týka distribúcie EMUI 11 pre ďalšie modely, tak Huawei zatiaľ bližšie nešpecifikoval širší zoznam podporovaných smartfónov vrátane plánovaného časového harmonogramu uvoľňovania aktualizácie. Môžeme však očakávať, že zoznam zariadení vyššie nie je finálnym.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre