Huawei je opäť v pozore. Donald Trump avizuje ďalšie sankcie pre Čínu

Americký prezident Donald Trump zavádza ďalšie clá pre Činu. Tentokrát však hovorí, že ho Huawei nezaujíma.

Donald Trump sankcie huawei trump-3508121_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Americký prezident Donald Trump opäť raz upúšťa od svojich dohôd s  čínskym prezidentom Xi Jinpingom. Upozorňuje na to portál Huaweicentral.com. Vyzerá to tak, že obchodná vojna medzi USA a Čínou je zase témou dňa.

Ekonomická vojna medzi USA a  Čínou nie je ešte zažehnaná

Donald Trump oznámil, že od 1. septembra budú zavedené dodatočné tarify vo výške 10% v  hodnote 300-miliárd dolárov na dovezený tovar z Číny. Americkému prezidentovi sa tentokrát nepáči, že Čína nenakupuje  od USA také množstvo poľnohospodárskych výrobkov, aké si dohodli a zároveň, že Čína nezastavila predaj Fentanylu smerom do USA (pozn. redakcie: Fentanyl je chemicky vyrobený opioid).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyjadrenia prezidenta USA pritom prišli len deň po tom, ako sedeli za okrúhlym stolom v Šanghaji, kde sa dohodli, že vyjednávania budú ďalej pokračovať v septembri vo Washingtone.

Americký prezident sa ďalej vyjadril, že s  Čínou nehovoria o spoločnosti Huawei a ani o žiadnej ďalšej firme. Ďalej dodal, že americké spoločnosti môžu dodávať svoje tovary a služby iným firmám, ktoré nepredstavujú žiadnu hrozbu pre USA.

Je však možné, že ak sa Čína nerozhodnete zvýšiť nákupy poľnohospodárskych výrobkov zo strany USA, tak to bude mať na konci dňa dopad aj na samotný Huawei, a  to aj napriek tomu, že došlo k zmierneniu sankcií po summite G20. V súčasnosti americká vláda v spojitosti s čínskym Huawei-om pracuje na vydaní licencií pre dodávateľov, ktorí majú záujem o dodávky tovarov a služieb  čínskemu technologickému gigantovi. Prvé licencie by mali byť vydané v najbližších dňoch.

„Ak Trump ustúpi od sľubov vydávať licencie dodávateľom Huawei-u v USA, pravdepodobnosť zlyhania vyjednávania výrazne vzrastie, čo sa odzrkadlí pravdepodobne na vyšších clách.“, hovorí jeden z analytikov Eurasia Group pre CNBC.

Cieľom čínskej administratívy je, aby USA zrušili obmedzenia voči Huawei-u kompletne. Mnohí zákonodarcovia USA však považujú Huawei aj naďalej za bezpečnostnú hrozbu.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre