SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Hory na povrchu hviezd? Neutrónová hviezda ich mať môže, ich veľkosť vás prekvapí!

Simulácie ukázali, že na povrchu neutrónovej hviezdy môžu existovať kopce. Aké sú veľké?

Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach druhými najextrémnejšími objektmi vo vesmíre. Mnohí vedci ich opisujú ako „fyzikálne zákony, ohnuté tesne pred bod zlomu“. Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach najmenšími a najhustejšími objektmi vo vesmíre.

Neutrónové hviezdy vznikajú po explózií hviezd, ktoré nemajú dostatočnú hmotnosť na to, aby sa stali čiernymi dierami. Ako už ich názov napovedá, sú tvorené prevažne z elektrónov. Neutrónové hviezdy už nevytvárajú teplo, no postupne pomaly chladnú. Tento proces môže trvať naozaj dlho, pretože povrchová teplota neutrónových hviezd môže dosiahnuť takmer 600-tisíc °C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto hviezdy majú priemer len 10 km, no hmotnosť väčšiu, ako naše Slnko. Len jedna čajová lyžička materiálu z neutrónovej hviezdy by na Zemi vážila niekoľko triliónov kilogramov.  Ďalšou zaujímavosťou je, že tieto hviezdy môžu mať svoje vlastné hory, no ich veľkosť vás pravdepodobne neohromí. YouTube kanál SciShow Space tvrdí, že najnovšie simulácie naznačili existenciu drobných „hôr“ na povrchu Neutrónovej hviezdy.

Ako už bolo písané vyššie, tieto hviezdy sú veľmi malé a extrémne husté, čo znamená, že majú aj silné gravitačné pole. Vďaka nepredstaviteľne silnej gravitácii je povrch hviezdy stlačený do takmer dokonalej gule. V prírode však nie je nič na 100% dokonalé a astronómovia sa zamýšľali nad tým, aké veľké môžu byť odchýlky povrchu neutrónovej hviezdy.

Hory na povrchu hviezdy

Podarilo sa im zistiť, že na povrchu neutrónovej hviezdy naozaj existujú odchýlky vo výške jej povrchu, alebo inak povedané, hory. Názov však môže zavádzať, lebo tieto kopce sú kvôli extrémnej gravitácii vysoké len zlomok milimetra. Pre naše oko sú prakticky neviditeľné, no astronómom by mohli pomôcť.

Neutrónové hviezdy sú malé a relatívne tmavé. Ak chcú jednu nájsť, nehľadajú ju pomocou teleskopov, ale podľa gravitačných vĺn, ktoré hviezda produkuje. Gravitačné vlny vychádzajú z Einsteinovej teórie relativity, ktorá tvrdí, že každý rotujúci objekt, ktorého gravitačné pole nie je symetrické, vytvára gravitačné vlny.

Vedci by preto pomocou observatórií LIGO a Virgo, ktoré zachytávajú gravitačné vlny, dokázali odhaliť neutrónovú hviezdu,  aj keby nevideli jej svetlo. Je to ale mimoriadne zložitá úloha. Čím je objekt „dokonalejší“ tým slabšie gravitačné vlny produkuje. Hoci sa na povrchu neutrónovej hviezdy nachádzajú drobné odchýlky, ide o takmer dokonalú guľu. Preto bude pre astronómov pátranie po týchto hviezdach mimoriadne náročné, aspoň v dohľadnej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close