SpravodajstvoTechnológie

HoloLens si našiel ďalšie využitie v medicíne. Študentom londýnskej univerzity pomáha pri zložitých operáciách

Ešte v novembri sme Vám priniesli článok o prvom reálnom využití headsetu HoloLens v medicíne. Headset pre zmiešanú realitu využívali najmä začínajúci chirurgovia, ktorí vďaka nemu pred svojimi očami stále videli informácie o pacientovi, 3D zobrazenie chrbtice, kroky podľa ktorých majú postupovať a dokonca aj vopred nahratý video návod. HoloLens bol takýmto spôsobom využitý iba na jednej univerzite vo Francúzku, no pomaly ale isto sa táto prevratná technológia dostáva ďalej do sveta. HoloLens si svoje využitie pred pár dňami našiel aj na Imperial College v Londýne, taktiež na chirurgickom oddelení.

Lekár neustále vidí snímok z CT vyštrenia

Výskumníci použili headset HoloLens od Microsfotu na zobrazenie snímkov z CT vyšetrenia, na ktorých sa nachádza pozícia kostí a kľúčových krvných ciev. Chirurgovia vidia tento snímok počas celej operácie priamo na nohe operovaného pacienta. Táto technológia výrazne uľahčuje lekárom lokalizovanie a následné prepojenie kľúčových krvných ciev počas rekonštrukčných chirurgických zákrokov. Na obrázku sa nachádza vážne zranenie nohy, ako následok dopravnej nehody. Pacientovi bolo v tomto prípade odobraté tkanivo z inej časti tela, ktoré zahŕňa nielen kožu, ale aj dôležité cievne spojenia, ktoré musia byť po prioperovaní na dolnú končatinu prepojené s dôležitými cievami na nohe. Vďaka tomu nevyzerá zahojená rana oveľa lepšie, ale dopomáha ku zdravému a rýchlemu zhojeniu rany.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: mspoweruser.com

HoloLens nahradí „starú“ technológiu

Dôležitým krokom pri tomto procese je spojenie krvných ciev „nového“ tkaniva s tkanivom v mieste rany. Okysličená krv sa vďaka tomu dostane aj do najväčších zákutí „nového“ tkaniva a udrží ho nažive. Doteraz sa pri takejto operácií museli používať ultrazvukové skenery na lokalizáciu a sledovanie krvných ciev, no s HoloLensom sa lekár nemusí zaoberať ďalšími nástrojmi. Nákres celej zlomeniny, tkaniva a krvných ciev vidí stále pred očami.

„S HoloLensom sa pozeráte na nohu a v podstate vidíte jej vnútro. Vidíte kosti, krvné cievy a môžete presne určiť, kde sa nachádzajú vaše „ciele“,“ povedal Philip Pratt, vedúci výskumník na Imperial College v Londýne. „Sme jedným z prvých skupín lekárov na svete, ktorí úspešne použili HoloLens na operačnej sále. Prostredníctvom prvých reálnych prípadov s pacientami sme svetu ukázali, že technológia je naozaj praktická a môže poskytnúť prospech celému chirurgickému tímu,“ dodal Philip Pratt.

Technológia zmiešanej reality si pomaly ale isto nachádza uplatnenie takmer v každom smere. Už dnes ho využívajú technickí pracovníci, hasiči a ako vidíte, aj chirurgovia na viacerých miestach na zemi. Práve HoloLens je prvým náznakom toho, ako bude táto technológia využívaná v budúcnosti.

Zdroj: mspoweruser.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close