Hologramy ako zo Star Warsu sú tu. Vedci vytvorili displej, ktorého sa môžeš dotknúť holou rukou
Vedci predstavili prvý displej, ktorý umožňuje dotýkať sa hologramov holými rukami. Technológia sľubuje prelom v tom, ako vnímame virtuálny svet.
V uplynulých dekádach holografia našla uplatnenie v rôznych oblastiach a to od umenia cez medicínu až po priemysel. Napriek tomu zostávala interakcia s hologramami obmedzená na vizuálne pozorovanie bez možnosti priameho fyzického kontaktu. To by sa ale mohlo v dohľadnej dobe zmeniť.
Na prestížnej konferencii CHI 2025 v japonskej Jokohame bol predstavený revolučný výskum tímu z Verejnej univerzity Navarra (UPNA), ktorý prináša prvý funkčný model volumetrického displeja umožňujúci priamu interakciu s virtuálnymi objektmi. Táto technológia umožňuje používateľom manipulovať s 3D grafikou holými rukami, bez potreby špeciálnych okuliarov či iných pomôcok. Na tému upozornil portál TechXplore.
Podľa doktorky Elodie Bouzbib, vedúcej autorky štúdie, ide o tzv. true-3D grafiku, ktorá je viditeľná z rôznych uhlov a nevyžaduje žiadne externé zariadenia.
„Táto technológia prináša paradigmu „prísť a interagovať“. Teda používateľ jednoducho pristúpi k zariadeniu a začne ho intuitívne používať,“ dodáva Bouzbib.
Základom je volumetrický displej využívajúci elastický difúzor, ktorý osciluje vysokou frekvenciou až 2880 snímok za sekundu. Vďaka fenoménu perzistencie videnia ľudské oko spája rýchlo sa meniace obrazy do jedného plynulého celku, čím vzniká ilúzia trojrozmerného objektu. Elastický difúzor umožňuje bezpečný fyzický kontakt bez rizika zranenia či poškodenia zariadenia.
Vďaka špeciálnemu displeju je možné sa dotýkať hologramov
Vývoj tejto technológie si vyžiadal riešenie viacerých výziev. Jednou z nich bola deformácia elastického materiálu počas interakcie, čo narušovalo presnosť zobrazovania. Tím vedcov však vyvinul sofistikované algoritmy na korekciu obrazu, čím zabezpečil jeho stabilitu aj pri intenzívnom používaní.
Neprehliadni
Táto technológia má potenciál transformovať široké spektrum odvetví. Napríklad vo vzdelávaní môže študentom umožniť interaktívne skúmanie komplexných modelov, ako sú molekuly alebo anatomické štruktúry ľudského tela. Alebo medicínski študenti môžu manipulovať s holografickými modelmi orgánov, čo im poskytne realistickejší pohľad na ich štruktúru a funkciu.
V múzeách by táto technológia mohla nahradiť tradičné exponáty interaktívnymi hologramami, ktoré návštevníkom umožnia skúmať artefakty bez rizika ich poškodenia. Podobne v architektúre či inžinierstve by volumetrické displeje mohli slúžiť na prezentáciu návrhov budov alebo strojov v reálnom čase. Predstavený prototyp je len začiatkom cesty k plnému využitiu potenciálu tejto technológie. Výskumníci očakávajú ďalšie pokroky v oblasti škálovateľnosti a nákladovosti výroby, čo by mohlo otvoriť dvere k jej komerčnému využitiu.
Nová technológia si pravdepodobne nájde široké využitie
„Predstavte si svet, kde by ste mohli nakupovať online dotykom virtuálnych produktov alebo komunikovať s holografickými verziami svojich blízkych,“ naznačuje doktor Asier Marzo, vedúci výskumného tímu.
Tento vedecký pokrok, má veľmi dobré šance sa uchytiť aj v reálnom živote. Takže možno o pár rokov budeme mať všade hologramy, s ktorými môžeme interagovať.
To čo sme doteraz mohli vidieť len v sci-fi seriáloch a filmoch, ako napríklad Star Trek alebo Star Wars, sa nakoniec stáva postupnou realitou. Vynález, však prináša aj etické otázky, týkajúce sa napríklad jeho zneužitia. Teda ak si niekto bude chcieť vytvoriť podobu nejakej osoby, ako napríklad Reginald Barclay zo seriálu Star Trek. Kde autori venovali zneužívaniu technológie hologramu pre osobné a nie práve čestné úmysly.
Komentáre