„Hojné obdobie“ spoločností Apple a Google v súvislosti s poplatkami v obchodoch s aplikáciami, sa schyľuje ku koncu

„Veľké obchody s aplikáciami nemôžu zabrániť vývojárom aplikácií používať alternatívne obchody alebo spôsoby platby.“, hovorí návrh zákona.

Google Play a App Store problemove aplikacie
Zdroj: Vosveteit, Google Play, App Store

Konflikt medzi spoločnosťami Apple a Epic Games rozvíril obrovskú debatu ohľadne postavenia prevádzkovateľov veľkých platforiem, ako je iOS a Android, a postavenia vývojárov. Gro konfliktu spočívalo v tom, že Epic Games, prevádzkovateľ hry Fortnite, odmietol využívanie platobnej brány spoločnosti Apple a do svojej aplikácie zakomponoval vlastnú platobnú bránu. Apple následne odstránil hru z obchodu a to z dôvodu, že došlo k porušeniu pravidiel obchodu, ktoré zakazujú využívanie iných platobných metód, ako je tá ich. Epic Games tak spravilo z dôvodu, že sa jej poplatky spoločnosti Apple zdajú byť neprimerane vysoké. Následne, spoločnosť sa vrhla do boja so spoločnosťou Apple pričom dlhodobo tvrdí, že Apple, ako „strážca brány“, krivý trh.

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje Richard Blumenthal, senátor v Connecticute, naznačujú, že týmto praktikám zo strany technologických gigantov, bude už možno čoskoro koniec. Dôvodom je návrh zákona, ktorý má obmedziť takzvaný duopol spoločností Apple a Google vo svete mobilných aplikácií – presnejšie v obchodoch, v ktorých sú tieto mobilné aplikácie predávajú.  Na tému upozorňuje portál hdblog.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Predstavili sme v parlamente zákon o Otvorených trhoch s aplikáciami. Vďaka tomu je náš dvojstranný, dvojkomorový protimonopolný zákon dôležitým krokom bližšie k ochrane používateľov smartfónov a vývojárov pred dominantným postavením spoločností Big Tech.“ píše Blumenthal v statuse nižšie.

Monopol spoločností Apple a Google, je „pred kolapsom“

Návrh zákona bol vo všeobecnosti akceptovaný naprieč širokou politickou škálou v Snemovne reprezentantov a to oboma veľkými americkými stranami, republikánskej i demokratickej a bol posunutý do ďalších kôl čítania. Samotný návrh zákona vo všeobecnosti hovorí: 

„Veľké obchody s aplikáciami nemôžu zabrániť vývojárom aplikácií používať alternatívne obchody alebo spôsoby platby.“

Zatiaľ, čo v prípade distribúcie softwaru, naprieč platformou spoločnosti Apple neexistuje žiadna iná alternatíva, ako je obchod spoločnosti, tak v prípade Androidu, aplikácie je možné inštalovať aj z alternatívnych zdrojov, prípadne na „vlastnú päsť“.

Na druhej strane, v prípade platieb, sú obe spoločnosti zladenými. Stručne povedané, ak bola aplikácia stiahnutá z Obchodu Play alebo App Store, všetky postupy, ktoré umožňujú používateľovi uskutočňovať platby, musia prejsť prostredníctvom Obchodu Play alebo App Store. Vďaka tomuto procesu platby, si prevádzkovatelia obchodov účtujú časť podielu z realizovanej platby. Hoci treba povedať, že technicky existujú možnosti, ako „neplatiť“ poplatky spoločnostiam Google a Apple, a to prostredníctvom presunutia platieb z mimo prostredia aplikácií, napríklad na stránky prevádzkovateľov služieb, tak nejde o spôsob, ktorý prispieva k vyšším konverziám. Inými slovami, nie je preferovaným zo strany vývojárov a preto im v praxi mnohokrát nezostáva nič iné, ako len akceptovať podmienky obchodov.

V každom prípade, používatelia platforiem, ako aj vývojári, ešte stále nemajú vyhrané. Dôvodom je, že samotný návrh zákona musí prejsť dlhým administratívnym procesom, aby navrhované pravidlá boli platnými.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre