Hoci sa Sovietom nepodarilo dostať ľudí na Mesiac ako prvým, tak aj napriek tomu zaznamenali viacero úspechov

Vesmírne preteky nakoniec vyhrali Spojené štáty, no dlho viedli Sovieti.

kozmonaut vo vesmire sovietsky zvaz
Zdroj: YouTube (Curious Droid)

Minulý rok sme písali o prvenstvách, ktoré dosiahol Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch so Spojenými štátmi. Sovieti mali v mnohých ohľadoch na vrch a dokonca sa jedného času aj predpokladalo, že to bude bývalý Sovietsky zväz, kto navštívi Mesiac ako prvý.

Dopadlo to ale inak a v roku 1969 vstúpil na povrch našej prirodzenej družice ako prvý Američan Niel Armstrong. Zaujímavosťou je, že aj Sovietsky zväz plánoval misiu na Mesiac, no tú od začiatku sprevádzali problémy. Minulý článok sa skončil prvým človekom vo vesmíre, ktorým bol Jurij Gagarin. Aké ďalšie prvenstvá dosiahol Sovietsky zväz? Téme sa venuje portál History.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvá žena vo vesmíre

Po Gagarinovom úspechu sa Sovietsky zväz začal pracovať s myšlienkou prvej ženy vo vesmíre. Bola ňou Valentina Tereškovová, ktorá odletela 16. júna 1963 na trojdenný pobyt na obežnej dráhe Zeme. Počas misie študovala vplyv beztiaže na ženské telo, no vyhotovila aj niekoľko fotografií, ktoré pomohli vedcom skúmať atmosféru našej Zeme.

Zaujímavé je, že Valentina Tereškovová musela byť členkou sovietskych vzdušných síl predtým, ako mohla odštartovať do vesmíru. Pred štartom misie preto bola čestne uvedená medzi vzdušné sily. V roku 2007 sa pre ruské noviny vyjadrila, že túžila po tom navštíviť Mars.

„Bol to sen prvých kozmonautov a ja si prajem, aby som ho mohla realizovať. Som pripravená letieť preč a už sa nevrátiť,“ hovorila Tereškovová pre ruské noviny Pravda.

Prvá vesmírna prechádzka

Sovieti sa chceli vymaniť z uzavretého priestoru, ktorý predstavovali vesmírne kapsule. Navrhli preto prvý skafander a vytvorili prvý modul, v ktorom sa mohlo nachádzať viac ľudí. Nazvali ho Voschod. Prvá misia modulu Voschod sa odohrala v októbri 1964 a do vesmíru dostala trojicu kozmonautov. Prelomový úspech sa však dostavil až počas misie Voschod 2. Na palube misie sa nachádzal aj Alexej Leonov, ktorý sa stal prvým človekom, ktorý sa voľne vznášal vo vesmíre.

Išlo o dramatickú misiu. Počas vesmírnej prechádzky sa Leonovov skafander nafúkol, čo znamenalo, že by sa nedostal naspäť do kapsule. Počas niekoľkých dlhých minút Leonov vypustil časť kyslíku do vesmíru, aby sa dokázal do kapsule vrátiť.

Prvý rover na inom kozmickom telese

V roku 1970 Sovieti získali ďalšie prvenstvo. Tentokrát išlo o misiu Lunochod 1, ktorá dostala prvé robotické vozidlo na povrch Mesiaca. Rover sa pohyboval pomocou 8 kolies a bol vybavený štyrmi televíznymi kamerami. Vozidlo sa pohybovalo po mesačnom povrchu takmer rok. Jeho úlohou bolo analyzovať vzorky pôdy a posielať na Zem fotografie. Kontakt s misiou Lunochod 1 bol stratený v roku 1971, no odvtedy aj naďalej slúži vede. Na roveri je totiž umiestnený reflektor, ktorý pomáha s meraniami pohybu Mesiaca vo vesmíre.

Sovietsky zväz
Prvý rover na Mesiaci – Lunochod 1. Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University

Samozrejme, toto nie sú všetky prvenstvá, ktoré dosiahol Sovietsky zväz, bolo ich viac. Ďalšie úspechy, prípadne aj najvýznamnejšie neúspechy, vám prinesieme v ďalších článkoch.

Páčil sa vám článok, alebo bol pre vás prínosným? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre