Veda a výskum

„Hobiti“ z ostrova Flores nie sú predkami moderného človeka: Ako teda vznikli?

Homo florensiensis je druh drobného predka, ktorého evolučný pôvod ostával dlhú dobu záhadou.

Homo floresiensis je druh nášho predka, ktorý sa vyznačoval malým vzrastom a obýval územie dnešnej Ázie. Kvôli svojmu vzrastu si vyslúžili aj prezývku „hobiti“. Objavili ich na indonézskom ostrove Flores a dlhú dobu sa predpokladalo, že sú potomkami relatívne moderného druhu Homo erectus.

Štúdia z roku 2017, za ktorou stoja vedci z Flinders University, sa môže považovať za najdetailnejšiu vedeckú prácu, ktorá sa ponorila do histórie „skutočných hobitov“. Vo svojej práci vedci vysvetľujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou je Homo floresiensis potomkom mimoriadne primitívneho druhu človeka, ktorý pochádza z Afriky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje možnosť, že H. floresiensis vznikol z duhu Homo habilis, jedného z najskorších predkov človeka, akého poznáme. Podľa autorov štúdia ukončuje horúcu debatu medzi vedcami o pôvode tohto malého druhu človeka. Neobjavili sa totiž žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali jeho spojitosť s druhom H. erectus.

„Naše analýzy poukazujú na to, že Homo florensiensis bol s najväčšou pravdepodobnosťou sesterským druhom človeka zručného – Homo habilis. To znamená, že obaja naši predkovia zdieľali svojho spoločného predka,“ vysvetľuje doktorka Debbie Argue, ktorá štúdiu viedla.

Ako sa dostali títo „hobiti“ na ostrov Flores ostáva záhadou. Jednou z možností je, že migrovali priamo z Afriky. Ďalšia možnosť naznačuje migráciu ich predka, z ktorého sa H. floresiensis vyvinul priamo na mieste.

Ako sa dostali na ostrov Flores?

Homo floresiensis obýval ostrov až do doby pred 54-tisícmi rokov. Aj na základe tohto poznatku vedci dokázali zistiť, kde na evolučný strom majú tento druh zasadiť. Oproti predchádzajúcim výskumom sa prístup autorov štúdie z roku 2017 líšil. Predchádzajúce práce skúmali hlavne lebku a spodnú čeľusť. V tejto práci vedci preskúmali 133 anatomických vlastností, ktoré získali z lebky, čeľustí, chrupu, končatín a ramien.

„Ku koncu analýz sme už pozorovali jasný vzťah medzi druhom Homo habilis. Na tomto základe tvrdíme, že H. floresiensis zastával na evolučnom strome veľmi primitívne miesto,“ Tvrdí ďalší autor štúdie, Matthew Flinders.

Vedci sú si istí až na 99%, že H. floresiensis nie je príbuzný s H. erectus a s úplnou istotou tvrdia, že nejde o deformovaného človeka rozumného. Vedci sa aj napriek tomu pokúšali vytvoriť medzi týmito dvoma druhmi akýsi vzťah, no výsledky tohto snaženia priniesli len chabé a neuspokojivé závery. Ako dodal Flinders: „Nech sa na to pozriete akokoľvek, táto možnosť jednoducho nesedí.“

H. floresiensis mal primitívnejšiu čeľusť ako človek vzpriamený. Hoci existuje veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa človek vyvinul o krok dozadu, nedáva to logiku a nepodporujú to ani ďalšie dôkazy.

S najväčšou pravdepodobnosťou teda ide o druh, ktorý má spoločného predka s druhom človeka zručného. Napriek tomu autori štúdie nevylúčili ani to, že je H. floresiensis o čosi starší, čo by z neho robilo ešte archaickejší druh ako Homo habilis.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close