SpravodajstvoWindows

Hlasovú asistentku Cortana čakajú v novom roku veľké zmeny. Dostupná bude všade, avšak na menej zariadeniach

Cortanu budeme môcť používať bez ohľadu na región a prednastavený jazyk. Na druhej strane, nebude však dostupná pre všetky zariadenia.

Spoločnosť Microsoft ohlásila veľké zmeny týkajúce sa digitálnej asistentky, ktorá bola predstavená v roku 2014. Tieto zmeny sa budú dotýkať nielen jej dostupnosti vo svete, ale taktiež aj ohľadom jej ďalšej existencie na mobilných zariadeniach.

K predstaveniu digitálnej asistentky Cortany došlo prvýkrát počas konferencie Microsoft Build Developer Conference, ktorá sa konala v roku 2014 v San Franciscu. V tomto roku bola Cortana prvýkrát dostupná pre používateľov mobilných zariadení s Windows Phone 8.1, pričom v nasledujúcom období sa taktiež rozšírila na zariadenia s Windows 10, Windows 10 Mobile alebo Xbox. Negatívnou udalosťou, ktorá Cortanu zasiahla, bolo ukončenie vývoja mobilného Windows 10. Cortana od tohto obdobia nielenže začala výrazne stagnovať, čím ju konkurencia v podobe Amazonu alebo Google nielenže dobehla, ale taktiež aj predbehla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Microsoft sa tak rozhodla zmeniť svoju stratégiu v rámci digitálnej asistentky, a tak v roku 2018 sa jej vývoj presunul pod Office tím. Týmto krokom došlo k výraznej zmene filozofie v rámci jej vývoja. Cortana už nemala byť len typickou digitálnou asistentkou, prostredníctvom ktorej si dokážete nastaviť budík alebo prehrať hudbu, ale plnohodnotnou AI, ktorá bude predovšetkým zameraná na zvýšenie vašej produktivity.

V nedávnej dobe umožnila spoločnosť Microsoft pre Insiderov v Preview Builde 18980 (20H1) pre Windows 10 aktivovať Cortanu celosvetovo. To v praxi znamená, že viac nebude nutné zmeniť svoju lokalitu a taktiež aj jazyk vášho zariadenia na to, ak ju budete chcieť používať. Nová zmena sa taktiež dotkne aktualizácií Cortany, ktorá ich po novom bude získavať prostredníctvom Microsoft Store.

Je nutné poznamenať, že tento krok zo strany Microsoftu bude pre mnohých ľudí veľmi vítaný, keďže mnohí žiadali jej celosvetovú dostupnosť už v roku 2015. Na druhej strane je však otázne, či tento krok neprišiel predsa len neskoro.

Čo sa týka mobilných zariadení, spoločnosť Microsoft oznámila minulý mesiac, že od 31. januára 2020 bude ukončená podpora mobilnej aplikácie pre Cortanu. Tá bude od tohto dátumu dostupná výlučne pre Spojené štáty. Táto zmena sa dotkne taktiež aj jej dostupnosti cez Microsoft Launcher, ktorý od tohto momentu stratí možnosť aktivovať Cortanu. Túto správu oznámila spoločnosť Microsoft prostredníctvom svojho webu.

„Aby sme spravili Vašu osobnú digitálnu asistentku užitočnou ako to je len možné, rozhodli sme ju integrovať do aplikácií Microsoft 365, ako výsledok evolúcie. Od 31. januára 2020 ukončujú aplikáciu Cortana pre Android a iOS… Po 31. januári 2020 už nebude mobilná aplikácia Cortana vo vašom telefóne podporovaná a bude aktualizáciou odstránená aj z Microsoft Launcher.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close