Heslá už nie sú bezpečné. Windows vstupuje do novej éry. Túto kľúčovú technológiu budeš používať po novom výrazne ľahšie!
Spoločnosť Microsoft plánuje zjednodušiť používanie prístupových kľúčov na platforme Windows 11.
Spoločnosť Microsoft oznámila, že technológiu passkeys budeš môcť používať na platforme Windows jednoduchšie. Passkeys, po našom prístupové kľúče, sú metódou zabezpečenia účtu, ktorá sa nemusí spoliehať na heslá a je odolná voči phishingu, či inej forme kyberútoku.
Po novom Microsoft pridáva natívnu podporu pre autentifikáciu medzi jednotlivými zariadeniami. Popri tom zjednodušuje užívateľom cestu od webovej stránky až po platformu. Do Windows prichádza API podpora pre prístupové kľúče tretích strán. V tomto ohľade spoločnosť spolupracuje s 1Password, Bitwarden a ďalšími. Cieľom je umožniť užívateľom plynulú integráciu prístupových kľúčov tretích strán.
Dostaneš teda možnosť používať vo Windows 11 rovnaké prístupové kľúče, ktoré si si vytvoril na smartfóne. Okrem toho sa zmení aj dizajn okna Windows Hello. Ako užívateľ sa môžeš dostať na stránku, ktorá podporuje prístupové kľúče a následne sa ti zobrazí okno, v ktorom zvolíš, ako sa má prístupový kľúč uložiť.
Ak si prístupové kľúče ešte nepoužíval, najprv ťa Windows 11 požiada o dokončenie krátkeho jednorazového nastavenia Microsoft účtu. Následne už získaš možnosť uložiť a získať prístup k uloženému prístupovému kľúču. Následne sa môžeš jednoducho a plynule autentifikovať pomocou tváre, odtlačku prsta alebo PIN kódu a uložiť si prístupový kľúč vo Windows Hello.
Po uložení prístupového kľúča v službe Windows Hello ho môžeš zosynchronizovať aj s iným Windows zariadením a používať vytvorený prístupový kľúč aj na ňom. Znamená to, že nebudeš musieť používať heslá ani na tomto zariadení. Opäť sa treba na novom zariadení prihlásiť do Microsoft účtu so svojim účtom, vykonať krátke nastavenie a následne už môžeš používať prístupové kľúče aj na tomto zariadení.
Neprehliadni
Spoločnosť Microsoft plánuje spraviť z prístupových kľúčov oveľa dostupnejšiu technológiu. Na nových zmenách momentálne ešte spoločnosť pracuje, no už čoskoro sa stanú dostupné pre užívateľov v rámci Windows Insider programu.
Heslá už nie sú bezpečné
Technológia napreduje rapídnym tempom a heslá, ktoré sme len nedávno považovali za bezpečné, už dokážu hackeri hravo prelomiť. Takúto moc im dáva hlavne novší hardvér počítačov. Výkonnejšie počítače dnes dovoľujú hackerom prelomiť heslo, ktoré sa pred pár rokmi považovalo za neprelomiteľné. Bezpečnostní experti z Kaspersky vysvetľujú, že grafická karta RTX 4090 dokáže prelomiť heslo skladajúce sa z ôsmich znakov, čísel a písmen rovnakej veľkosti, za 17 sekúnd.
Passkeys predstavujú spôsob zabezpečenia, ktorý sa viaže na účet používateľa a webového portálu či aplikácie, do ktorej sa užívateľ prihlasuje. V praxi to znamená, že sa môžeš prihlasovať do rôznych služieb bez prihlasovacieho mena alebo hesla. Prístupové kľúče sa ukladajú do správcu hesiel a chráni ich end-to-end šifrovanie. Znamená to, že ku nim máš prístup len ty a portál, do ktorého sa prihlasuješ.
Postupne sa môžeš pomocou prístupových kľúčov prihlasovať do produktov Google, ale aj do aplikácií Uber, eBay alebo WhatsApp.
Microsoft taktiež presadzuje technológiu passkeys, ktorá sa v krátkej budúcnosti môže stať rozšírenejšia.
Odborníci ale ukazujú ešte jednu technológiu, ktorá by sa mohla stať budúcnosťou. Podľa ich názoru táto technológia nahradí letenky, lístky na koncert, dopravné lístky, kľúče a mnohé iné veci. Odborníci vidia veľkú budúcnosť v softvéri na rozpoznávanie tvárí, ktorý sa dostáva čoraz viac do popredia. Pomocou tváre by sme mohli napríklad overiť svoju totožnosť u lekára a získať prístup k našim zdravotným záznamom.
Oznámenie Británie ohľadom záujmu pre technológiu na rozpoznávanie tváre prichádza len krátko po tom, ako Nemecko a Francúzsko varovalo, že systém Európskej únie na biometrické overenie na hraniciach nie je pripravený. Tento systém má prejsť online 10. novembra. Viac ale píšeme v tomto článku.
Komentáre