Hackerom z LockBit sa rozpadá domček z kariet. Policajti chytili ďalších členov obávaného gangu, ktorý terorizuje svet

Hackeri z LockBit patria medzi najnebezpečnejších hackerov na svete. Polícia hlási, že chytila ďalších členov gangu.

ransomware utok
Zdroj: johndwilliamsUK / depositphotos.com

Hackerom z LockBit sa rozpadá domček z kariet. Nedávno polícia hlásila, že chytila hlavu tohto gangu. Išlo o 26-ročného Rusa menom Dmitrij Jurjevič Chorošev, ktorý sa dlhšiu dobu schovával pred zákonom. Aktuálne čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí basa na 185 rokov a mastná pokuta.

Pre tých, ktorí nevedia, tak LockBit používa ransomvér na šifrovanie údajov obetí, pričom požaduje výkupné za dešifrovací kľúč. Skupina je známa aj tým, že ponúka svoj ransomvér ako Ransomware-as-a-Service (RaaS), čo znamená, že prenajíma svoj softvér iným kyberzločincom za podiel z výkupného.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ransomware zamknuty pocitac
Zdroj: Bacho / shutterstock.com

Hackeri z LockBit miera na veľké ciele

V minulosti sa hackeri dostali do pozornosti širokej verejnosti po útokoch na rôzne organizácie a spoločnosti. Napríklad na globálnu konzultačnú spoločnosť Accenture. Hackeri tvrdili, že získali citlivé údaje a požadovali výkupné vo výške 50 miliónov dolárov. Accenture však poprela, že by hackeri spôsobili väčšie škody, pričom útok údajne zvládla bez platenia výkupného.

V roku 2021 sa LockBit zameral na taliansku energetickú spoločnosť ERG. Tento útok spôsobil narušenie vnútorných IT systémov spoločnosti

Počas vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou bola LockBit obvinená z kyberútokov na ukrajinské vládne organizácie. Útoky sa zamerali na šifrovanie údajov na vládnych serveroch a blokovanie prístupu k citlivým informáciám.

V roku 2023 skupina LockBit zasiahla kanadské Ministerstvo spravodlivosti.

Rovnako treba povedať, že v rokoch 2021 až 2023 bol LockBit celosvetovo najrozšírenejším variantom ransomvéru so značným počtom obetí. Biznis model hackerov spočíval hlavne v predávaní prístupu k ransomvéru hackerov, pričom pridružení dostávali podiel na zárobkoch z výkupného.

Chytili ďalších členov gangu LockBit

Najnovšie muži zákona hlásia, že sa im podarilo chytiť ďalších členov gangu. Na operácii pracovala celkovo 12 krajín vrátane Europolu či Eurojustu a do rúk policajtov sa dostala štvorica členov gangu.

„Podozrivý vývojár LockBit bol zatknutý na žiadosť francúzskych úradov, zatiaľ čo britské úrady zatkli dvoch jednotlivcov za podporu činnosti pridruženej spoločnosti LockBit.“, uvádza úrad.

Španielski dôstojníci zhabali deväť serverov, ktoré sú súčasťou infraštruktúry ransomvéru, a zároveň zatkli správcu nepriestrelnej hostingovej služby, ktorú skupina ransomvéru používa.

Muži zákona rovnako našli aj prepojenie hackerov na ďalšiu skupinu hackerov, ktorá vystupuje pod prezývkou Evil Corp.

Ďalej, Briti uvalili sankcie na pätnásť ďalších ruských občanov za ich účasť na trestnej činnosti Evil Corp, zatiaľ čo Spojené štáty uvalili sankcie na šesť občanov a Austrália na dvoch.

Len pre pripomenutie, ide celkovo o tretí veľký záťah proti LockBit v tomto roku. Vo februári policajti vo významnej miere narušili schopnosť operovať hackerov v kybernetickom priestore, nedávno chytili hlavu gangu a najnovšie aj ďalších členov. Táto kooperácia viacerých krajín je výsledkom operácie známej ako „Cronos“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre