Spravodajstvo

Hackeri z Anonymous vytvorili nástroj, pomocou ktorého možno odosielať správy náhodným Rusom o tom, čo sa deje na Ukrajine

Hackeri z Anonymous vytvorili nástroj, prostredníctvom ktorého môžu ľudia posielať SMS správy a e-maily bežným Rusom, aby vedeli, čo sa deje na Ukrajine.

Aktuálny konflikt na Ukrajine sa neodohráva len na zemi ako takej, ale aj v kybernetickom priestore. V priebehu posledných dní sme mohli čítať správy o rôznych reštrikciách médií a sociálnych sietí zo strany Ruska. Ich cieľom je najmä ovplyvniť dostupnosť informácií. Ide napríklad o sociálnu sieť Instagram, ktorá nie je od dnešného dňa dostupnou pre obyvateľov Ruska, ale aj o Facebook a ďalšie siete.

Štátny regulátor médií rovnako obmedzil riadne fungovanie viacerých spravodajských webov a to z dôvodu, že šírili informácie, ktoré nepochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Taktiež bola obmedzená činnosť viacerých médií, lebo „vojenskú operáciu“ označili za akt vojny, či inváziu.

Na opačnej strane stoja hackeri z Anonymous, ktorí sa od začiatku konfliktu snažia obmedziť šírenie dezinformácií a zároveň sa snažia distribuovať reálne zábery z Ukrajiny, aby sa ľudia naprieč Ruskom dozvedeli, aké zverstvá vykonáva Putinov režim u ich susedov. Rovnako treba uviesť, že hackerom sa podarilo napríklad nabúrať štátne televízie, kde odvysielali zábery z Ukrajiny. Taktiež sa im podarilo dostať na svetla sveta viacero dokumentov, ktoré odhaľujú, ako funguje štátny regulátor médií, Roskomnadzor.

Hackeri rozoslali náhodným Rusom milióny správ o tom, čo sa deje na Ukrajine

Okrem iného jeden z pridružených hackerov ku skupine Anonymou, squad303, vytvoril obrovskú databázu ruských mobilných čísiel za účelom, aby im mohli používatelia z iných krajín posielať informácie o aktuálnom dianí na Ukrajine. Hackerom sa podarilo týmto spôsobom doposiaľ mobilizovať desaťtisíce ľudí, ktorí medzičasom stihli rozoslať už viac ako 7 miliónov správ. Stránka, prostredníctvom ktorej je možné pristupovať k tejto databáze čísiel je 1920.in.

Medzičasom sa hackerovi podarilo databázu rozšíriť o milióny ďalších čísiel vrátane e-mailových adries. K dnešnému dňu naprieč databázou nájdeme už viac ako 20 miliónov mobilných čísiel a viac ako 140 miliónov e-mailových adries, ktoré patria Ruským občanom.

Ako vysvetľuje hacker na svojich stránkach, tak k vytvoreniu tohto nástroja ho viedlo najmä to, že naprieč Ruskom žije takmer 150 miliónov ľudí, ktorí nemajú riadny prístup k informáciám o vojne na Ukrajine.

„Takmer 150 miliónov Rusov nepozná pravdu o príčinách, či priebehu vojny na Ukrajine. Živí sa klamstvami kremeľskej propagandy. V Rusku neexistujú slobodné médiá a internet je cenzurovaný.“ píše hacker na svojich stránkach.

Zobraziť komentáre
Close
Close