Hackeri si svoje ciele nevyberajú: 5 mýtov o kyberbezpečnosti, ktorým stále veríme

Počet kyberzločinov neustále rastie a jedným z dôvodov sú aj mylné predstavy ľudí o tom, čo kyberbezpečnosť znamená.

hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Počet kyberzločinov neustále rastie. Jedným z dôvodov je mylná predstava ľudí, že oni nemôžu byť terčom takéhoto útoku. Prečo takáto predstava v spoločnosti prevláda? Zásluhu majú na tom, do istej miery, mýty, s ktorými ste sa možno stretli aj vy.

Hackeri využívajú taktiky, ktoré sa v drvivej väčšine prípadov spoliehajú na to, čo urobíte vy, alebo čo naopak urobiť zabudnete, píše portál MakeUseOf. Ochráňte vaše zariadenia a dáta tým, že si prečítate o týchto mýtoch, ktorým zvykneme často veriť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri nemajú odomňa čo získať

Pravdepodobne jeden z najväčších sebaklamov, v ktorom žijeme. Mnohí veria tomu, že hackeri útočia len na slávnych, alebo bohatých ľudí, pretože od nich môžu získať oveľa viac. Pravda je ale taká, že hackerské útoky nemusia byť cielené. Stáva sa, že hacker spustí takzvaný „masový útok“, ktorý si svoju obeť nevyberá. Ak máte nedostatočné zabezpečenie, terčom sa stanete aj vy a je jedno kto ste.

Stačí mať zabezpečenie systému

Ak chcete zabezpečiť svoju sieť pred útokom, máte dve možnosti. Prvou je zabezpečiť si všetko manuálne, alebo investovať do rozhrania, ktoré vás ochráni. Mnohí si myslia, že takéto rozhranie stačí na to, aby bola vaša sieť bezpečná, no nie je to vždy tak.

Každý nástroj má svoje silné a slabé stránky, ktorých si musíte byť vedomý a zároveň sledovať, či sa vám v zabezpečení nevytvorila nová diera, ktorou by sa útočník dostal do systému.

Kyberbezpečnosť je nákladný odbor

Či už patríte k jednotlivcom, alebo máte menší podnik, vo všetkých kruhoch prevláda názor, že implementácia ochranných opatrení je až príliš drahá. Veľké spoločnosti vedia, že investovať do bezpečnosti je dôležité, pretože v prípade útoku môžu stratiť príliš veľa.

Nie sú to však len veľké spoločnosti, ktoré sú terčom útoku, ako sme písali vyššie. Investovať do kyberbezpečnosti sa oplatí, pretože dobre navrhnutý systém dokáže odhaliť útok ešte predtým, ako napácha výrazné škody. Bez adekvátneho zabezpečenia by ste aj tak museli vložiť peniaze do opráv škôd, ktoré útok napáchal.

Kyberútoky prichádzajú zvonka

Ďalší mýtus, ktorému väčšina ľudí verí. Je to pochopiteľné, pretože veľké množstvo útokov naozaj prichádza z externého zdroja. Neznamená to ale, že sa hacker nemôže pokúsiť preniknúť do vášho systému interne.

Možno jeden zo zamestnancov klikne na infikovaný link a do svojho zariadenia nainštaluje malvér na sledovanie stlačení kláves. Čo sa týka kyberbezpečnosti, dôležitá je nielen externá ochrana, ale aj poučenie každého, kto v spoločnosti robí.

Bezpečnostný expert dokáže ochrániť celú sieť

Dobrý bezpečnostný expert je veľakrát na nezaplatenie, no jeden človek nedokáže ochrániť celú sieť. Je dobré, ak má expert dozor nad ďalšími pracovníkmi, ktorí sa venujú ochrane. Popritom ich môže oboznámiť s praktikami bezpečnej práce na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre