Hackeri podporovaní Ruskom mali útočiť na dodávateľov ochranných systémov USA, hovoria Američania

Ruskí hackeri sa znova predviedli. Podľa Pentagonu počas posledných dvoch rokov kradli rôzne informácie ohľadom obrany USA.

Ruski hackeri
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist), Vosveteit.sk (úprava), seekpng.com

Technologickým svetom otriasa ďalší hackerský počin. Americká spravodajská služba tvrdí, že ide o hackerov, ktorí sú financovaní ruskou vládou. Podľa všetkého boli ich cieľom citlivé informácie a technológie obrany Spojených štátov. Na informáciu upozornil web gizmodo.com odvolávajúc sa na Úrad pre kybernetickú bezpečnosť.

Nešlo pritom o jednorazovú akciu. Ruskí hackeri mali vykonávať útoky na rôznych dodávateľov obranných technológií počas posledných dvoch rokov. Pentagon, ktorý bol prijímateľom týchto technológií, túto správu oznámil až teraz, vo februári 2022. Všetky tieto podobné útoky mali začať niekedy v januári 2020.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľ = citlivé informácie

Ako pri mnohých útokoch, tak aj pri tomto bolo údajne cieľom získať čo najviac utajených a citlivých informácií. Išlo najmä o vývoj amerických zbraní a rakiet, informácie o rôznych sledovacích a prieskumných aktivitách alebo o dizajn vozidiel, či systém komunikácie.

Využité pri tom mali byť klasické, no efektívne útoky, ako napríklad spear phishing. Útočníci ale údajne využili aj zraniteľnosť systémov, ktoré nemali byť dostatočne aktualizované, alebo taktiež jednoduchosť prístupových údajov (brute force attack).

phishing
Zdroj: pixabay.com

Takýchto útokov je v poslednom čase čoraz viac. Spomenúť treba určite napríklad hackerskú kampaň SolarWinds z minulého roka, v ktorej mali mať taktiež prsty Ruskom platení hackeri. Podľa vyjadrenia Pentagonu ale mali útočníci v tomto prípade získať oveľa cennejšie informácie.

Získané informácie poskytujú významný pohľad na časový harmonogram vývoja a nasadenia platforiem zbraní v USA, špecifikácie vozidiel a taktiež na plány komunikačnej infraštruktúry a informačných technológií. Získaním vlastných interných dokumentov a e-mailovej komunikácie môžu byť protivníci schopní upraviť svoje vlastné vojenské plány a priority, urýchliť úsilie o technologický rozvoj, informovať tvorcov zahraničnej politiky o zámeroch USA a zamerať sa na potenciálne zdroje náboru.

To je ale zatiaľ názor iba jednej strany. Zvláštne je taktiež načasovanie zverejnenia takejto správy. V čase, kedy vrcholí napätie na ukrajinskej hranici, to môže byť iba olej priliaty do ohňa. Pravda je ale vždy niekde uprostred a nemôžeme jasne určiť vinníka a obeť.

V každom prípade budeme situáciu sledovať a v prípade noviniek vás o tom budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre