BezpečnosťSpravodajstvo

Hackeri našli nový spôsob, ako môžu získať kontrolu nad vašim WhatsApp účtom. Na toto si dajte pozor!

Bezpečnostný analytik z CloudSek upozorňuje na nový WhatsApp podvod. Hackeri pomocou ľahkého triku vedia získať kontrolu nad účtom obete.

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacej obete. Častokrát za týmto účelom nevyužívajú už len „bežný“ phishing, ale aj aktívne komunikujú s obeťou.

Nedávno sme napríklad upozorňovali na WhatsApp podvod, kedy hackeri kontaktovali neznáme osoby s cieľom, aby získali údaje z ich bankových kariet, či overovacie kódy a ďalšie informácie. Za týmto účelom využívali sériu dobre premyslených otázok a nátlaku na používateľov. No zdá sa, že hackeri vymýšľajú nové spôsoby, ako zneužiť dôverčivosť ľudí, upozorňuje portál androidheadlines.com.

Portál najnovšie upozorňuje na nový typ podvodu, ktorý prebieha nie prostredníctvom správ, ale cez hovory. Rovnako, ako v prípade vyššie, tak aj v tomto, internetoví kriminálnici zneužívajú platformu WhatsApp.

WhatsAppom lomcuje nový podvod

Kybernetický expert na bezpečnosť z CloudSek, Rahul Sasi, najnovšie upozorňuje na nový modus operandi hackerov, ktorí sa snažia získať kontrolu na WhatsApp účtom obete. Hackeri v tomto prípade kontaktujú obet so žiadosťou, aby zavolali naspäť na špeciálne číslo začínajúce na  „**67*“, resp. „*405*“ (pozn. redakcie: hackeri môžu použiť aj iné špeciálne číslo). Potom, ale ako používateľ zavolá na jedno z čísiel, tak si zavarí na problémy. Dôvodom je, že krátko na to dôjde k odhláseniu používateľa zo služby a zároveň hacker získa kontrolu nad WhatsApp účtom.

Rahul na Twitteri ďalej vysvetľuje, že nejde o mobilné číslo, na ktoré majú obete zavolať, ale o servisný kód, ktorý presmeruje hovory, keď je vaše číslo obsadené na druhé číslo. Následne útočník počas toho, ako zavoláte na dané číslo, spustí proces obnovenia vášho WhatsApp účtu, pričom overovací kód príde jemu do správy. Potom mu nič nestojí v ceste, aby aktivoval váš účet.

Hackeri následne požadujú od kontaktov obete peniaze.

„Keď hacker získa prístup k účtu, vyžiada si od kontaktov obete peniaze. Týmto spôsobom útočník podvádza kontakty obete na WhatsApp ešte skôr, ako si obeť uvedomí, že stratila kontrolu nad svojím účtom. Keďže poskytovatelia služieb na celom svete používajú čísla, ktoré začínajú na ‚67‘ alebo ‚405‘, obete často bez váhania zavolajú,“ povedal Rahul Sasi.

Pripomíname, že v akejkoľvek službe by ste si mali vždy nainštalovať dvojfaktorovú autentifikáciu na svoj účet, aby ste sa nestali obeťou tohto typu podvodu. A samozrejme neverte ľuďom, ktorí vás žiadajú, aby ste zavolali na iné čísla, či im preposlali nejakú správu, ktorú ste obdržali.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close