Hackeri hovoria, že majú tisíce dokumentov spoločnosti SpaceX. Zverejniť ich chcú už o pár dní!

Hackeri z Lockbit hovoria, že sa dostali do serverov jedného z dodávateľov spoločnosti SpaceX. Vyhrážajú sa, že zverejnia materiály opisujúce výrobu vesmírnych lodí.

Elon Musk a Anonymous
Zdroj: flickr.com (Daniel Oberhaus, Jørn Eriksson)

Nie je žiadnym tajomstvom, že kybernetické útoky sú tu v podstate od vzniku internetu, no až posledný rok nám ukázal, ako rozsiahle môžu byť a aké škody dokážu spôsobiť.

Najnovšie známy hackerský kolektív Lockbit vyvíja tlak na Elona Muska, majiteľa spoločnosti SpaceX. Dôvodom je, že hackerom sa podarilo nabúrať do systémov ďalšej americkej firmy, ktorá sa podieľa na výrobe vesmírnych lodí spoločnosti SpaceX. Podľa tvrdení hackerov, ide o spoločnosť Maximummind, ktorá pôsobí v širokej škále priemyselných odvetví – vrátane letectva, obrany, priemyslu, ropy a zemného plynu a medicíny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Skupina Lockbit hackla výrobcu dielov pre spoločnosť SpaceX – tvrdí, že vlastní viac ako 3 000 schém SpaceX.

V oznámení o výkupnom Lockbit vydal správu pre zamestnancom El*n M*ska a SpaceX, v ktorej sa im vysmieva.“, píše v príspevku nižšie známa organizácia vx-underground.

Nateraz sa zdá, že spoločnosť Maximummind s hackermi odmieta diskutovať. Aspoň to plynie zo správy, ktorá sa dostala do povedomia širokej verejnosti vrátane Elona Muska. Hackeri v správe píšu, že:

„Maximumind.com boli by sme radi, ak by kontraktor spoločnosti Space-X bol viac zhovorčivý. Myslíme si ale, že dokumenty, ktoré sme získali, si nájdu kupca rýchlo.

Elon Musk, pomôžeme ti predať vaše kresby inej spoločnosti – postavíte lode rýchlejšie a skôr odletíte preč.“, hovoria hackeri.

Podľa tvrdení hackerov, podarilo sa im získať viac ako 3-tisíc rôznych schematických kresieb, ktoré boli certifikované inžiniermi spoločnosti SpaceX. Bližšie podrobnosti hackeri o odcudzených materiálov ale nepublikovali.

Lockbit dali spoločnosti ultimátum do 20. marca, následne, ak nebudú splnené ich požiadavky, tak všetky materiály publikujú.

Podľa informácií na sociálnej sieti Twitter, hackeri žiadajú od spoločnosti Maximumind zaplatiť 7-miliónov dolárov.

Aktuálne sa k vzniknutej situácii nevyjadril nikto kompetentný

V súčasnosti nie je ale možné tvrdenia hackerov riadne overiť. V každom prípade v priebehu budúceho týždňa sa dozvieme, či hackeri hovorili do vetra alebo nie.

Rovnako treba spomenúť, že ak by spoločnosť zaplatila, tak je otázne, či hackeri vo finálne získané materiály aj napriek tomu nezverejnia.

Pre tých, ktorí nevedia, tak hackeri z Lockbit začali riadne operovať od druhej polovice 2019. Cieľmi hackerov boli častokrát spoločnosti, ktoré fungujú v Amerike, Číne, Indii, Ukrajine a v ďalších krajinách. Modus operandi hackerov spočíva prevažne v tom, že sa nabúrajú do systémov firiem, ktorým obmedzia prostredníctvom ransomvér softvéru prístup k materiálom, a následne požadujú výkupné, aby spoločnosti získali dáta späť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre