BezpečnosťSpravodajstvo

Hacker, ktorý pomáhal Rusom, bol na Ukrajine miestnymi úradmi zatknutý

Hacker, ktorý pomáhal Rusom naprieč Ukrajinou, bol Ukrajinskou bezpečnostnou službou zatknutý, píše miestny úrad na sociálnych sieťach.

V posledných týždňoch sa do pozornosti širokej verejnosti dostala hackerská skupina Anonymous, ktorá krátko po začatí vojny na Ukrajine, oznámila, že rovnako vstupuje do tohto konfliktu. Cieľom hackerov sa stalo Rusko, ktoré aktuálne čelí hackerským útokom z každého kúta sveta.

Hackerom sa podarilo získať rôzne cenné dokumenty, napríklad o tom, ako funguje štátny regulátor médií, Roskomnadzor, ktorý cenzuruje nepohodlné média naprieč Ruskom a zároveň koriguje informácie, ktoré môžu byť zverejnené v súvislosti s vojnovým konfliktom. Prípadne môžeme spomenúť aj útok hackerov na štátne televízie, prostredníctvom ktorých hackeri následne odvysielali zábery z Ukrajiny, v ktorých verejnosti ukázali, aké zverstvá robí Putinov režim u ich susedov. Hoci väčšina z nás sympatizuje s týmito útokmi vzhľadom na to, že odsudzujeme vojnu, ktorú začalo Rusko, tak medzi hackermi sa nájdu aj takí, ktorí sa stotožňujú s krokmi agresora.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala hackera, ktorý pomáhal Rusom

Jedným z nich je aj hacker, ktorý pomáhal Rusom, informuje Bezpečnostná služba Ukrajiny prostredníctvom Telegramu. Na tému upozorňuje portál therecord.media. Fotografie zdieľané úradom na sociálnej sieti ukazujú spútaného muža sediaceho za počítačom spolu s malou zbierkou smerovačov a ďalšieho počítačového vybavenia. SBU uviedla, že muž bol zatknutý a všetko jeho vybavenie bolo skonfiškované.

Ako ďalej informuje úrad, tak išlo o hackera, ktorý poskytoval okupantom mobilnú komunikáciu na území Ukrajiny. Podľa publikovaných správ, prostredníctvom tohto hackera boli uskutočnené tisícky hovorov medzi nepriateľskými vojakmi. Hacker rovnako umožňoval preposielanie SMS správ ukrajinským vojakom a štátnym zamestnancom s výzvami, aby sa vzdali. Agentúra tiež tvrdí, že muž sprostredkovával príkazy a pokyny ruským jednotkám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close