Googlu horí pod nohami. Americké súdy zvažujú uvaliť na spoločnosť rozhodnutie, ktoré otrasie IT svetom

Americké Ministerstvo spravodlivosti už dlhšie uvažovalo o "jadrovej bombe", ktorú chce zhodiť na spoločnosť Google.

Americké Ministerstvo spravodlivosti navrhuje ostré sankcie pre google
Zdroj: AI, Wikimedia (Google), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google momentálne prechádza žalobou, ktorá je podľa názoru odborníkov najväčšou protimonopolnou žalobou za niekoľko desaťročí. Prípad by mohol znamenať obrovské škody pre celý Google a zároveň by mohol zmeniť trh s internetovými prehliadačmi a smartfónmi.  

Prípad je ešte ďaleko od akýchkoľvek oficiálnych výsledkov, no začína sa hovoriť o tom, že úrady chcú rozložiť Google, informuje portál Techspot. Pre Bloomberg sa utajený zdroj vyjadril, že americké Ministerstvo spravodlivosti chce pretlačiť rozhodnutie, aby Google predal prehliadač Chrome a rozviazal operačný systém Android od produktov Googlu. Spoločnosť sa proti tomuto rozhodnutiu plánuje ostro postaviť počas súdov, ktoré prebehnú na budúci rok.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Počas dlhých súdnych sporov sa americký sudca v auguste vyjadril, že spoločnosť Google nelegálne monopolizovala trh vyhľadávačov tým, že zneužila svoju dominantnú pozíciu na trhu. Google zároveň platila iným spoločnostiam čiastky v miliardách dolárov, aby spravili z Googlu predvolený prehliadač na svojich zariadeniach. Hovorí sa, že platby za rok pre spoločnosti Apple, Samsung a Mozillu presiahli 20-miliárd amerických dolárov. Spoločnosť Google chcela z hry vyradiť menšie prehliadače ako DuckDuckGo alebo Bing. 

Google sa plánuje ostro brániť

Prípad Googlu pripomína súdny spor voči Microsoftu koncom 90. rokov. Hlavnou témou tohto sporu bolo taktiež dominantné postavenie spoločnosti na trhu s prehliadačmi. V rámci tohto prípadu sa súdy rozhodli nerozložiť Microsoft, no podľa viacerých zdrojov to vyzerá tak, že v prípade Googlu chcú uplatniť takzvanú “jadrovú zbraň”, ktorú predstavuje rozloženie spoločnosti. 

Android smartfon titulka
Zdroj: Lutsenko_Oleksandr / Shutterstock.com

Pôvodne chceli súdy vynútiť predanie Android operačného systému, no zdá sa, že sa skôr vydajú cestou rozviazania Androidu od Google ekosystému, vrátane obchodu Google Play Store. Ako sme už spomenuli, Google sa pokúsi odvolať voči rozhodnutiu a snaží sa súd presvedčiť, že rozpustenie Androidu a Google aplikácií by uškodilo spotrebiteľom a vývojárom.  

Ak by došlo k použitiu “jadrovej zbrane” voči Googlu, znamenalo by to rozhodnutie, ktoré pretvorí celý IT svet a vážne by sa dotklo ziskov spoločnosti. Momentálne Google ovláda 80% podiel trhu s vyhľadávačmi. Vďaka tomu kŕmi svoj reklamný model oveľa väčším množstvom dát, ako akýkoľvek konkurent.  

Užívateľské štatistiky zas hovoria, že prehliadač Google Chrome je s prehľadom najpopulárnejším prehliadačom medzi zákazníkmi, pričom drží 60% podiel na trhu. Spoločnými silami tieto dve dominancie na trhu dovoľujú Googlu sledovať užívateľov naprieč širokou časťou webu.  

Otázkou je, čo sa stane, ak bude musieť spoločnosť Google predať prehliadač Chrome. Momentálne existuje len niekoľko potenciálnych kupcov, ktorí si môžu dovoliť odkúpiť najpoužívanejší prehliadač na trhu. Neprekvapivo ide o big tech spoločnosti, ktoré už teraz čelia problémom ohľadom regulácie.  

Google však môže byť prinútený aby webstránkam poskytol dodatočnú ochranu voči AI data scrapingu a zároveň predal dáta z vyhľadávača bez akýchkoľvek obmedzení. Odborníci predpokladajú, že prístup k týmto dátam by dovolil menším vyhľadávačom a AI spoločnostiam rásť rýchlejšie.  

Americká vláda uvažuje o rozbití Googlu
Zdroj: Unsplash (Krakograff Textures), Wikimedia (Google), Úprava: Vosveteit.sk

Miernejšia cesta alebo jadrová vojna? 

Ako sme na začiatku spomenuli, finálne rozhodnutie ostáva ešte v nedohľadne. Ministerstvo spravodlivosti uvažuje aj o miernejších sankciách, ktoré v tomto prípade predstavujú behaviorálne a štrukturálne úpravy. Ich cieľom by bolo zmierniť praktiky Google, ktoré potláčajú konkurencieschopnosť menších spoločností. Práve v rámci štrukturálnych zmien sa uvažuje v horšom scenári o jadrovej bombe.  

Momentálne je situácia na trhu taká, že žiadna startupová spoločnosť nemôže momentálne ani len snívať o tom, že by začala Googlu konkurovať vo sfére vyhľadávania. Kritici Google nápad ministerstva schvaľujú. Jedným z nich je platforma Yelp, ktorá má s Googlom vlastný spor. Yelp navrhuje novú verziu Chrome prehliadača a tlačí na to, aby mala spoločnosť Google obmedzené možnosti propagovania.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre